Mahmut Arslan: "EYT IMF'nin bir sonucudur" | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

30 Eylül 2020 - 05:06

Mahmut Arslan: “EYT IMF politikalarının bir sonucudur”

Mahmut Arslan: “EYT IMF politikalarının bir sonucudur”
Son Güncelleme :

23 Şubat 2019 - 11:29

1.131 görüntülenme

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, konfederasyon bünyesinde bulunan Hizmet-İş Sendikası 13.Olağan Genel Kurul’a katıldı. Burada bir konuşma yapan Arslan’ın gündeminde emeklilikte yaşa takılanlar vardı. EYT sorunun IMF politikalarının etkili olmaya başladığı zaman ortaya çıktığına dikkat eden Arslan, kritik açıklamalar yaptı.

 

(hizmet-iş 13.olağan genel kurul)

IMF’NİN ZARARLARI

Türkiye’nin IMF ile 17 kez anlaştığına vurgu yapan Mahmut Arslan, bu 17 anlaşmanın hepsinde Türkiye’nin siyasi krizler, ekonomik krizler, işçi ve memur yoksullaşması, adaletsizlik artması, gelir dağılımının eşitsiz bir hale gelmesi gibi önemli sorunlarla boğuşmak zorunda kaldığını hatırlattı.

Şimdilerin en büyük tartışma konularından biri olan emeklilikte yaşa takılanların da IMF politikalarının ürünü olduğuna vurgu yapan Arslan, IMF dayatması ile emeklilikte yaşa göre kademeli geçişin başladığını ve bugün doğan mağduriyetlerin temelinde de bunun olduğunu söyledi.

Hak-İş olarak bu nedenlerle Türkiye’nin yeniden IMF ile anlaşmasına veya anlaşma yoluna girmesine karşı olduklarını söyleyen Arslan, kendilerinin yıllarca sendikal hareketler içinde ‘IMF defol!’ diyerek uzun mücadeleler ve eylemler yaptıklarının altını çizdi.

Maksat İstihdam