Kurban keserken nelere dikkat edilir? Kurban keserken okunacak dua ve anlamı

24 Temmuz 2021 - 19:24

Kurban keserken nelere dikkat edilir? Kurban keserken okunacak dua ve anlamı

Kurban keserken nelere dikkat edilir? Kurban keserken okunacak dua ve anlamı
Son Güncelleme :

20 Temmuz 2021 - 4:00

Kurban Bayramı geldi. 4 gün sürecek olan Mübarek Kurban Bayramı 20 Temmuz 2021 tarihinde kılınan bayram namazı ile başlıyor. Milyonlarca Müslüman 4 gün boyunca bayram coşkusunu yaşayacak. Bu yıl herhangi bir kısıtlama olmaması bayram coşkusuna neden olacak bir başka sebep. Bayramın gelmesi ile birlikte Müslümanlar kurban ibadeti yapacak. Peki kurban keserken nelere dikkat edilir? Kurban keserken hangi dualar okunur? İşte Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu iki soruya verilen cevap.

KURBAN KESERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Dinimizde kurban ibadetinin çeşitli usul ve kuralları bulunuyor. Dikkatsizce, hayvana işkence mahiyetine girecek, dini olmayan yöntemler ile yapılan kurban ibadeti dinimizde geçerli kabul edilmemektedir.

Kurban keserken;

  • Etlik kesim yapar gibi kurban kesilemez. Usulüne göre bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir. Bu şekilde yapılan bir kesim sırasında, hayvanın omuriliğinin kesilmesi mekruhtur.
  • Kurbanlığın canı çıkmadan başı gövdesinden ayrılmaz.
  • Kurbanlık hayvana acı ve eziyet kesinlikle yasaktır.
  • Ehil olmayan kişiler kurban kesmemelidir.
  • Çevrenin temiz tutulması elzemdir. Hele ki yaz aylarında kirliliğe neden olacak görüntüler oluşmaması son derece önemlidir.
  • Hayvanların biri kesilirken diğerinin bu sahneyi görmemesine özen gösterilmelidir.

Loading...

KURBAN KESERKEN OKUNACAK DUA

Kurban keserken hangi dualar okunur? sorusu da Diyanet İşleri Başkanlığı'nın cevapladığı bir başka soru oldu. Dinimizde kurban kesimi esnasında;

önce besmele çekilmeli. Besmele çekilmeden (kasti olarak) kesilen hayvanın eti Hanefi mezhebine göre yenmez. Eğer besmele çekmek unutulursa kurban eti yenilebilir. Şafilerde böyle bir kural yoktur.

Kurban kesilirken üç defa “Bismillahi Allahü ekber” denilir.

Ardından “Allahümme minke ve leke salatî nusukî ve mahyâye ve mematî lillahi Rabbil-Alemine lâ şerike lehu ve bizalike Umirtu ve ene mine`l-müslimîn.” duası okunabilir.