KPSS Ortaöğretim için HES kodu zorunlu mu? Nasıl alınır? Nasıl eklenir? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

21 Eylül 2020 - 19:09

KPSS Ortaöğretim için HES kodu zorunlu mu? Nasıl alınır? Nasıl eklenir?

KPSS Ortaöğretim için HES kodu zorunlu mu? Nasıl alınır? Nasıl eklenir?
Son Güncelleme :

15 Eylül 2020 - 18:24

117 görüntülenme

ÖSYM tarafından geçtiğimiz ay alınan karar ile, bundan sonra kurumun düzenleyeceği sınavlarda HES kodu alma zorunluluğu getirilmişti. Karar bizzat ÖSYM Başkanı Halis Aygün tarafından açıklandıktan sonra, karar ilk olarak KPSS Ön Lisans başvurusunda uygulanmıştı. 2 yıllık üniversite mezunları KPSS’ye girmeden önce HES Kodu alıp sisteme girmişti. 15 Eylül 2020’de başlayan KPSS Ortaöğretim başvuruları ile birlikte HES kodu bir kez daha gündeme geldi. KPSS Ortaöğretim için HES kodu nasıl alınır? KPSS Ortaöğretim başvurusu HES kodu işlemleri haberimizde…

KPSS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? ÜCRETİ KAÇ LİRA? TIKLA-ÖĞREN

HES KODU KPSS LİSE İÇİN ZORUNLU MU?

HES Kodu ÖSYM’nin kalan tüm sınavlarında mecburi. Bu mecburiyete KPSS Lise de dahil. 22 Kasım’da KPSS Ortaöğretim kısmına girecekler HES Kodu almak ve sisteme bildirmek zorunda. Bunu yaparken adaylar gün detayına dikkat etmek zorunda olacak.

KPSS ORTAÖĞRETİM HES KODU NASIL ALINIR?

15-30 Eylül arasında sınava başvuracak adaylar HES Kodu almak zorundadır. Alınan HES kodu ais.osym’den başvuru yaparken sisteme yüklenecek.

HES kodu alabilmek için 3 yöntem bulunuyor;

  • Hayat Eve Sığar Uygulaması ile HES kodu alma: Sağlık Bakanlığı’nın Corona için uygulamaya koyduğu Hayat Eve Sığar Uygulaması’nı telefonunuza yükleyip, sisteme üye olup, KPSS için HES kodu alabilirsiniz.
    İOS İÇİN HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI İÇİN TIKLA
    GOOGLE PLAY STORE HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI İÇİN TIKLA
  • E-Devlet üzerinden HES kodu alma: Hes kodları e-Devlet üzerinden de veriliyor.Bunun için e-Devlet şifreniz olması gerekiyor. EĞER VARSA HES KODU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ 
  • SMS ile HES kodu alma: Bunun için ise yeni mesaj açıp, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazınız ve 2023’e SMS olarak gönderiniz.  Eğer paylaşım süresi belirlemezseniz alacağınız HES kodu otomatik olarak 1 yıl geçerli olur.

KPSS LİSE BAŞVURUSU HES KODU NASIL YÜKLENİR?

HES kodunu sisteme yüklemek için, başvuru esnasında, ÖSYM’nin aday işlemleri sistemi olan ais.osym.gov.tr adresine gidip, profilim kısmına tıklayıp, profilim kısmında görünen HES kodu bilgilerim kısmına size verilen HES kodunu giriniz.

HES kodunuzun sınavın yapılacağı 22 Kasım tarihine veya daha sonrasına kadar geçerliliği (paylaşım süresi) olmalıdır. 22 Kasım öncesin kadar olan kodlar kabul edilmeyecektir.

GÖRSEL ANLATIM;