Korona anketi: Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı isteniyor | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

28 Ekim 2020 - 19:56

Korona anketi: Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı isteniyor

Korona anketi: Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı isteniyor
Son Güncelleme :

06 Temmuz 2020 - 19:42

348 görüntülenme

Ülkemizin 2020 Mart ayında tanıştığı Corona Virüs ve virüs kaynaklı Covid-19 salgını her ne kadar gündemdeki yerini kaybetmeye başlasa da, bulaşıcılığını ve öldürücülüğünü sürdürüyor. Hayatımıza ‘normalleşme, sosyal mesafe’ gibi kavramları ile ilgili bugün ilk kez bir halk araştırması yapıldı. Araştırmada halkımızın sanılanın aksine Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı istediği ortaya çıktı.

NG Araştırma adlı şirketin yaptığı araştırma 81 ilden 15 bin kişi üzerine, 29 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında yapıldı.

2. DALGA KESİN GELECEK

NG’nin yaptığı araştırmaya göre halkımızın yüzde 84’ü Corona’nın önümüzdeki son baharda ikinci dalga halinde gelmesine kesin gözü ile bakıyor. Yüzde 16’sı ise böyle bir ihtimal görmüyor.

Fakat tezat biçimde halkımızın yüzde 79’u Corona Virüs kapmaktan korkmadığını beyan ediyor. Halkımızın sadece yüzde 21’i Corona’dan korkuyor.

KURBAN BAYRAMI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Aynı araştırmada halkımızın yüzde 71’i, 31 Temmuz’da başlayacak ve 4 gün devam edecek olan Kurban Bayramı için sokağa çıkma yasağı istiyor. Bu tablonun oluşmasında kurban ziyaretlerinin virüsün yayılmasının önünü açma ihtimalinin büyük payı bulunuyor.

Ayrıca araştırmaya katılanların yüzde 50’si kurban bayramında herhangi bir şekilde kimseyi ziyaret etmeyeceğini belirtiyor.

Ayrıca şirketin sorduğu ‘Sokağa çıkma yasakları dönmeli mi?’ sorusuna evet diyenlerin oranı yüzde 42’ye kadar düşüyor. Ekonomik tereddütler ve sosyal hayata yeniden alışılması nedeniyle vatandaşlar eskisi gibi hafta sonları sokağa çıkma yasağı istemiyor.