KONDA'nın seçim anketinde soğuk duş etkisi! | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

30 Kasım 2020 - 18:01

KONDA’nın seçim anketinde soğuk duş etkisi!

KONDA’nın seçim anketinde soğuk duş etkisi!
Son Güncelleme :

22 Ekim 2020 - 16:22

80 görüntülenme

Türkiye’de son günlerde erken seçim olup olmayacağı tartışılırken, seçim anketi şirketleri de çalışmalarını her ihtimale karşı arttırmış durumda. Herhangi bir erken veya baskın seçim ihtimali herkesi teyakkuzda tutuyor. Anket şirketleri halk yoklamasına devam ediyor. İsabetli tahminleri ile bilinen KONDA, seçim konusunda son çalışma yapan şirketlerden biri oldu. KONDA’nın güncel seçim anketinde Cumhur İttifakı’na soğuk duş etkisi yaratacak sonuçlar ortaya çıkarken, İYİ Parti’nin her ankette olduğu gibi KONDA’da da yükselişi göze çarpıyor.

Bekir Ağırdır’ın sahibi olduğu KONDA’nın anketinde İYİ Parti oyu yükselişteyken, MHP’nin barajı kararsızlar dağıtılmadan geçemediği görünüyor. Gelecek ve DEVA Partisi ise yerinde sayıyor.

DOĞRUDAN TERCİHLER İLE KARARSIZLAR FARKI

Ankette en çok göze çarpan kısım kararsızların sayısı. Bekir Ağırdır’ın sıkça dillendirdiği kararsız yığılması bu ankette de göze çarpıyor. Salt olarak, yani kararsızlar dağıtılmadan oy oranları şöyle;

AK Parti yüzde 23.2, MHP yüzde 6.7, CHP yüzde 13.6, İYİ Parti yüzde 9.4, HDP yüzde 7.3

Fakat kararsızlar dağıtıldıktan sonra ortaya çıkan tablo;

Ak Parti yüzde 36.7, MHP yüzde 10.6, İYİ Parti yüzde 14.8, CHP yüzde 21.6, HDP yüzde 11.5, DEVA ve Gelecek dahil diğer partiler yüzde 4-5 bandında.

Bugün bir seçim olsa anlaşılacağı üzere sonucu kararsızların tavrı belirleyecek.

Fakat kararsızlar dağıtıldıktan sonra bile Cumhur İttifakı’nın oy oranın yüzde 47.2’de kalıyor. Millet İttifakı ise yüzde 36.2’de kalmış durumda. HDP oyu ve diğer partilerin oyları dahil edildiğinde muhalefet bloğunun Cumhur İttifakı’nı geçtiği görülüyor.