KİT'leri üzecek açıklama: Kadro yok! | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

30 Eylül 2020 - 05:10

KİT’leri üzecek açıklama: Kadro yok!

KİT’leri üzecek açıklama: Kadro yok!
Son Güncelleme :

18 Şubat 2019 - 10:00

2.630 görüntülenme

Dün mecliste CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer‘in verdiği soru önergisi KİT‘lerde kadro bekleyenleri ilgilendiren cinsten. Sivas’ta kadro bekleyen TCDD çalışanlarının daimi kadro almadıkları ortaya çıktı.

CHP’li Gürer, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na demiryolları ile ilgili verdiği soru önergesinde; “Taşeronlardan şu an kadroya alınan var mı? Kaç kişi taşeron olarak çalışıyor, kaç çalışan var? Taşeron ile ilgili girişimleriniz nedir?” gibi sorulara yer verdi.

BAKAN’DAN CEVAP

Gürer’in önergesine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 2018 yılı sonu itibariyle demiryolları bünyesinde 2 bin 797 taşeron personel olduğunu, fakat daimi kadroya alınan herhangi bir taşeron olmadığını söyledi.

GÜRER: TAŞERON UYGULAMASI KAMUDA SÜRÜYOR

CHP’li Gürer ise bakana yanıt olarak Devlet Demiryolları’nda taşeron sorunun daha büyük olduğunu belirterek, YHT çalışanlarının da taşeron olduğunu vurguladı ve kurumun tüm şirketleri düşünüldüğünde pek çok işçinin kurumda taşeron olarak çalıştığını söyledi.

Kamu kurum, kuruluş ve ortaklıklarında tüm çalışanların kadro bulması gerektiğini belirten Gürer, KİT çalışanlarının yanı sıra kiralık araç şoförleri, hastane bilgi işlem, yemekhane, karayolları, ptt çalışanları gibi işçilerin de kadro alamadığını söyledi.

Geçici ve mevsimlik işçilere de kadro verilmediğini hatırlatan Gürer, kamuda taşeron uygulamasının sonlanması ve tüm çalışanlara eşit ücret ve kadro verilmesi gerektiğini söyledi.

Maksat İstihdam