Maksat İstihdam

Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman bitecek? Son ödeme tarihi ne zaman?

Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman bitecek? Son ödeme tarihi ne zaman?
137 görüntülenme
01 Ağustos 2020 - 16:20

Mart ayında ülkemizde Corona Virüs kaynaklı ilk Covid-19 vakasının görülmesinin ardından beklendiği üzere virüs binlerce kişiye yayıldı. Bu yayılım karşısında ülkemiz de diğer pek çok ülke gibi ekonomik ve sosyal hayatı durdurmak zorunda kaldı. Bu hamleler nedeniyle ekonomide sorunlar yaşanması kaçınılmaz hale geldi. Bu ortamda istihdamı korumak isteyen devlet, işletmelere yönelik işçileri işten çıkarma yasağı getirdi. Fakat bunun karşılığında faaliyetlerini durduran veya büyük oranda yavaşlatan işletmelerin çalışanlarına devletin kasasından Kısa Çalışma Ödeneği vermeyi kabul etti. Bu ödenek Nisan 2020’de devreye kondu ve hala devam ediyor. Pandemi sürecinde normalleşmeye rağmen uzun zamandır verilmeye devam eden Kısa Çalışma Ödeneği son olarak 1 ay daha uzatıldı. Bu uzatma kararı ile vatandaşların kafasında kısa çalışma ödeneği ne zaman bitecek? sorusu oluştu. işte kısa çalışma ödeneği son ödeme tarihi

Kısa Çalışma Ödeneği 17 Nisan’dan itibaren faaliyetlerini durdurmuş veya büyük oranda yavaşlatmış olan işletmelerde, herhangi bir ek şarta bakılmadan, başvuranlara ve işçileri şartları karşılayanlara yönelik verilmeye başlandı. Bu ödenek kapsamında çalışanların maaşının büyük bir kısmı devlet tarafından karşılandı. Bu şekilde hem işçilerin işsiz kalması önlendi, hem de pandemi nedeniyle ekonomisi daralan işletmelerin zararları temin edildi.

1 AY UZATILDI

Normalde Kısa Çalışma Ödeneği’nin Temmuz’da sona ermesi gerekiyordu. Fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile geçtiğimiz haftalarda ödemelerin 1 ay uzatılmasına karar verilirken, dolaylı olarak işten çıkarma yasağı da 1 ay uzadı. Yeni tarih Eylül olarak karşımıza çıktı. Yani son ödemeler Eylül 17’ye kadar hesaplanıp, Ekim başında hesaplarda olacak.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMAN BİTECEK? SON ÖDEME TARİHİ

Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, daha önce başvurmuş olanlar için geçerli başvuru tarihinin sonundan, diğerleri için 1 Temmuz 2020’den itibaren zaruri sebeplerden ötürü 1 ay daha uzatıldı.

Bu şekilde Ağustos 17’ye kadar sürmesi beklenen ödemelerin, bu sefer Eylül 17’ye kadar hesaplanması söz konusu olacak. Son ödemelerin hemen Ekim ayı başında hesaplara geçmesi gerekiyor.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.