Maksat İstihdam

Kiracı olan esnaflar dikkat: 1 Temmuz’da yeni dönem başlıyor

Kiracı olan esnaflar dikkat: 1 Temmuz’da yeni dönem başlıyor
119 görüntülenme
23 Haziran 2020 - 22:32

Normalleşme sürecinin üçüncü adımlarının başlayacağı 1 Temmuz 2020 tarihi bir çok iş yeri ve dükkan sahibi için de önemli kararların başlayacağı tarih olacak. 1 Temmuz’dan sonra iş yeri kiralık olan esnaflar ile iş yeri sahipleri arasında yeni kurallar geçerli olacak. Bu şekilde kiracı olan esnaflara normalleşme sürecinde büyük destek sağlanmış olacak. Borçlar kanundaki iş yeri kiralık olanları zorlayan maddelerin bir çoğu devre dışı kalacak.

BİR AY ÖDEMEZSE

Daha önce geçerli olan, kiracının bir ay ödeme yapmaması durumunda kalan ayların tamamına ait kiraları peşin ödemesine yönelik hüküm kalkıyor. Ödeme şartı ve ceza şartı devre dışı kalacak. Bu değişimin AVM’de kiracı olan iş yerlerini bir hayli rahatlatması bekleniyor.

Yeni düzenlemede artık kiracılar iş yerlerini başka kiracılara devredebilecekler. Bu sayede sözleşme sürelerinin önemi de ortadan kalkacak. Çıkan kiracı yerine kiracı bulunduğu için tazminat zorunluluğu da sona erecek.

DEPOZİTO SİSTEMİ DEĞİŞİYOR

Yeni düzenlemede en köklü değişim depozito konusunda olacak. Artık iş yeri sahipleri, keyfi bir şekilde depozito talebinde bulunamayacak. Bu depozitoların da kullanım haklarına sahip olamayacaklar. İş yeri sahipleri en fazla 3 aylık depozito isteyebileceği gibi, depozito olarak verilen para vadeli tasarruf hesabına yatırılacak ve kiracının onayı olmadan hesaptan çekilemeyecek. Sözleşme bitiminde iş yeri sahibi mahkeme kararı ile depozitodan kesinti alabilecek. Kesinti istenmezse kiracı bu ödemeyi alabilecek.

Maksat İstihdam

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.