Maksat İstihdam

Kıdemi ödenmeyen taşeron için emsal karar

Kıdemi ödenmeyen taşeron için emsal karar
145 görüntülenme
18 Şubat 2020 - 13:00

Kamu hastanesinde taşeron olarak çalışan bir işçinin kıdem tazminatı ile ilgili belirsizliği Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından karara bağlandı. Karar emsal olması açısından yüz binlerce taşeron için doğrudan bağlayıcı oldu. Kıdem tazminatını alamayan işçilere yönelik kararında Yargıtay, işçinin alacağından hem şirketi, hem de kamuyu sorumlu tuttu.

OLAY

Bir kamu hastanesinde taşeron olarak çalışan işçi, emekli olduğu için işinden ayrıldı. Fakat kıdem tazminatını almakta zorluk çıkarılması üzerine iş mahkemesinin yolunu tutan işçi, gerekli yerden kıdem tazminatı alacağını istedi. Haftada 6 gün mesai yaptığını, bayram tatillerinde çalıştığını, yıllık izin dahi kullanamadığını belirten işçi, hastaneden alacaklarını talep etti.

Kurum adına davaya gelen Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu avukatı ise asıl işverenin kendi hastaneleri olmadığını, belirsiz alacak davalarının geçersiz olduğunu ihbar-kıdem tazminatları ile ilgili gereken ödemelerin zaten taşeron firmaya yapıldığını belirtti.

Mahkeme karar olarak işçinin tazminatının kamu hastaneleri kurumu tarafından ödenmesine karar kılınca konu Yargıtay 9.Hukuk Dairesi önüne geldi.

EMSAL KARAR GELDİ

Yargıtay ise farklı bir karar alarak, işçinin tazminatından hem kamunun, hem de taşeron şirketin sorumlu olduğunda karar kıldı. Karar metninde; “Somut uyuşmazlıkta davalı şirket son alt işveren olup, kıdem tazminatının tamamından, diğer davalı kurum (kamu) ile birlikte müşterek sorumludur” diyen Yargıtay, aynı durumu yaşayan işçiler adına emsal bir karar almış oldu.

Maksat İstihdam’ı Instagram’dan takip için TIKLA
Maksat İstihdam’ı Facebook’tan takip için TIKLA
Maksat İstihdam’ı Twitter’dan takip için TIKLA

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.