"Kıdem tazminatı kolaylaştırılsın" | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

1 Ekim 2020 - 18:49

“Kıdem tazminatı kolaylaştırılsın”

“Kıdem tazminatı kolaylaştırılsın”
Son Güncelleme :

19 Temmuz 2019 - 8:00

241 görüntülenme

Çalışma hayatının önemli konularından biri de kıdem tazminatı. Bu tazminat konusunda son dönemde tartışmalar yaşanıyor. Kalkınma Planı içinde yer alan kıdem tazminatı detayı çalışanları endişelendiriyor. Kıdem tazminatı konusunda bir öneri CHP’li Demirtaş’tan geldi.

KamuAjans’ın haberine göre CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, 11. Kalkınma Planı içinde yer alan kıdem tazminatının fona devredilmesi konusuna tepki gösterdi. Planın bu şekli ile anonim şirket mantığı ile hazırlandığını savunan Demirtaş, planda esnaflara, memurlara, işçilere ve EYT’lilere yönelik bir adım olmamasından dert yandı.

11. Kalkınma Planı içinde dar gelirli vatandaşların da unutulduğunu savunan Demirtaş, Türkiye’nin sosyal devlet ilkesi ile bu maddelerin bağdaşmadığını iddia etti.

KIDEM TAZMİNATI İTİRAZI

Geçtiğimiz hafta detayları ilan edilen 11. Kalkınma Planı içinde en dikkat çeken detay Kıdem Tazminatı oldu. Plan kapsamında tazminatın fona devredilmesi planlanıyor. CHP’li Demirtaş’a göre planda yer alan bu madde derhal çıkarılmalı.

Kıdem Tazminatı reformunun çalışma hayatını daha da zora sokacağını söyleyen Demirtaş, reform yapılacaksa işçilerin tazminata kolay ulaşmasını sağlayacak bir reform üzerine çalışılması gerektiğini söyledi.