Maksat İstihdam

Kıdem Tazminatı için sendikalara suçlama haberleri!

Kıdem Tazminatı için sendikalara suçlama haberleri!
93 görüntülenme
29 Haziran 2020 - 12:32

Kıdem Tazminatı Fonu ve Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) tartışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “Yeni sistemde işçi kesinlikle korunacak” açıklamasını yaptı ve sendikalardan bu konuda uzlaşma talep etti. Kıdem Tazminatı konusunda tartışmalar sürerken, bugün bazı medya kuruluşlarında sendikalara yönelik ‘suçlayıcı’ haberler dikkatleri çekti.

MEVCUT SİSTEM SORUN AMA…

Kıdem Tazminatı’nın mevcut sistemde devamlılığının mümkün olmadığı bir çok kez dillendiriliyor. Özellikle Hak-İş Konfederasyonu kıdem tazminatında mevcut sistemin sürdürülebilir olmadığını, fakat bir değişim olacaksa işçinin kesinlikle korunacağı ve tarafların uzlaşacağı bir sistemle olması gerektiği yönünde görüş bildiriyor. Hak-İş konu ile ilgili son olarak doğru zaman vurgusu yapmıştı.

Mevcut sistemde işçilerin bir çoğunun kıdem tazminatı alamadığı bilinen bir gerçek. Araştırmalara göre her iki çalışandan biri veya bir yakını kıdem tazminatı alamadığını beyan ediyor. İşverenlerin yüzde 49’unun ise kıdem tazminatından kaçınmak için girdi-çıktı yaptığı belirtiliyor. Kıdem tazminatı alamayanların yüzde 90’ı ise dava süreci ile uğraşmak istemiyor.

SUÇLU SENDİKALAR MI?

Sendikaya bağlı olarak çalışanların yüzde 51.9’u kıdem tazminatı alamazken, yüzde 35.8’inin alıyor olması bugün bir çok medya kuruluşunda sendikaların hak korumakta eksik kaldığını beyan eden haberlere sebep oldu.

Fakat mevcut sistemdeki aksaklıklar sendikalar tarafından çoğu kez dillendirildiği halde bu konuda uzlaşma sağlanamıyor. Özellikle iş verenler mevcut sistemdeki en karlı kişiler oluyor.

Sendikalar içinde bir çok eksiklik olsa da, bu noktalarda örgütlenme eksiği ve yeterli güçlerinin olmaması kıdem tazminatı konusunda yetersiz kalmalarına neden olabiliyor.

Kıdem Tazminatı konusunda topu sendikalara atmak ise mevcut sistemin eksiklerini görmezden gelmeye neden oluyor. Kıdem Tazminatı için bir değişim şart görülüyor. Fakat yapılacak değişimin işçi haklarını koruması ve işçileri ikna edebilmesi gerekiyor.

Düşünülen sistemde ise kıdem tazminatının alınması daha da güçleşiyor gibi görünüyor. Özellikle ödemelerin emekliliğe kadar bir fona bağlanması ve emeklilik sonrası ödemelerin uzun vadeye yayılması işçileri endişelendiren noktaların başında geliyor.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Altta bulunan yorum bölümüne yazarak düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

KAMU-ÖZEL SEKTÖR TÜM HABERLER BURADA–TIKLA-ARAMIZA KATIL

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.