Maksat İstihdam

KDK kararı sonrası her taşeron tediye alır mı?

KDK kararı sonrası her taşeron tediye alır mı?
629 görüntülenme
12 Ekim 2019 - 9:00

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında taşeron şirketlerden kamuya geçen taşeronlar arasında bir ayrım oldu. Taşeronlar imzalanan toplu iş sözleşmesi kapsamında yılda 52 günlük ilave tediye alıyorlar. Bu tediyeler 13’er günlük 4 taksit şeklinde ödeniyor. Bir sonraki tediye tarihi Aralık 2019’da olacak.

Fakat belediye işçileri bu tediyeleri alamıyor. Bu ayrımın nedeni ise tüzükte belediye şirketlerinin ‘özel hukuk tüzel kişiliği’ sayılması. Yargıtay’ın bu tanımlaması üzerine belediye işçilerinin tediye almasının önü kapanmıştı.

KDK’YA BAŞVURULDU

Gebze Belediyesi’nde KHK’lı olarak çalışan bir işçi, bu ayrımın giderilmesi amacıyla KDK’ya başvurdu. KDK ise bu konuda bir karar verdi. Kurumun verdiği kararda belediye işçilerinin de tediye alması tavsiye edildi.

KDK’nın karar metninde; 696 sayılı KHK ile sürekli işçi kadrosuna geçen işçilerden merkezi kurumlarda çalışanlar ilave tediye alırken belediye şirketlerinde çalışan işçilerin ilave tediye alamamasının ayrımcılığa yol açtığına ve eşitlik ilkesine aykırı olduğu” ifadelerine yer verildi.

EMSAL OLUR MU?

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun kararlarının Yargıtay’ın aksine bir emsal teşkil etme durumu yoktur. Kurumlar için KDK kararları yüzde yüz bağlayıcı değildir. KDK sadece ilgili kuruma tavsiye vermektedir.

Kamu Bülteni’nde yer alan habere göre eğer Gebze Belediyesi KDK’nın tavsiyesine uyarsa diğer belediyeler de bu kararı izleyebilir.

Maksat İstihdam

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.