Kavurma nasıl yapılır? En lezzetli kavurma tarifi

25 Temmuz 2021 - 01:40

Kavurma nasıl yapılır? En lezzetli kavurma tarifi

Kavurma nasıl yapılır? En lezzetli kavurma tarifi
Son Güncelleme :

19 Temmuz 2021 - 18:31

Kurban Bayramı gelip çattı. 20 Temmuz 2021 Salı sabahı itibari ile milyonlarca insan Kurban Bayramı'nı kutlayacak. Bayramın ilk gününden itibaren kurban ibadetini yerine getirmek isteyenler kurban pazarlarında daha önceden seçtikleri veya yarın ilk kez alacakları kurbanlıkları kesecekler. Kurban ibadetinin ardından, bayramın en sevilen yemeklerinden biri olan kavurma nasıl yapılır? sorusu da akıllara gelecek. Kavurma tarifi almak isteyenler için en lezzetli yöntem sizlerle.

Kavurma, özellikle bayramda en çok sevilen, en çok ikram edilen ve en çok pişirilen yemektir. Bayramın vazgeçilmezi olan kavurma, kurban etinin kuşbaşı haline getirilip, çeşitli yöntemler ile hazırlanmasının ardından afiyetle yenilen bir yemek olma özelliği taşıyor.

KAVURMA NASIL YAPILIR?

Kurban Bayramı'nda kavurma için ilk olarak kesilen kurbanlık hayvanın etleri bir süre dinlendirilir. Dinlendirme işleminin ardından but kısmını ince ve kuşbaşı biçimde doğrayın. Hemen ardından 100 gram kuyruk yağını doğrayıp, bir tencerenin içine atıp yağını salana kadar kavurun.

Kuyruk yağınız kavrulduğunda içine 1 KG. kuşbaşı doğranmış eti ilave edin. Eğer 1 kilogramdan fazla kuşbaşı yapacaksanız kuyruk yağı miktarını arttırın.

Loading...

Kuyruk yağı ile etinizi bir süre kavurun. Et kendi suyunu salıp, yeniden kendini çekmeye başladığında sıcak su ekleyin. Ardından tencerenin kapağını kapatın ve 45 dakika pişirin. 45 dakikalık pişirme esnasında kapağı açmadan tencereyi hafif sallayıp etleri ters düz edin. Etler yumuşadığında içine;

  • Tuz
  • Karabiber
  • Kekik gibi baharatlar ekin.

Baharat aşamasından sonra karıştırıp, altını kapatın. Bir süre dinlendikten sonra kavurmanız hazır. Afiyet olsun.