Kapanan işletmelerde 2 milyon vatandaş destek bekliyor | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

5 Aralık 2020 - 02:39

Kapanan işletmelerde 2 milyon vatandaş destek bekliyor

Kapanan işletmelerde 2 milyon vatandaş destek bekliyor
Son Güncelleme :

19 Kasım 2020 - 13:00

81 görüntülenme

17 Kasım’da Bakanlar Kurulu toplantısından sonra lokanta, kafe, restoran gibi yerlerin sadece paket servis ve gel-al tarzı çalışmasına, eğlence yerleri, internet kafeleri, kır bahçeleri, kıraathaneler gibi yerlerin kapatılmasına karar verildi. Uygulama ikinci bir karara kadar geçerli olacak. Bu karar ile birlikte milyonlarca insanın işletmeleri kapanmış olacak. Bu da bir çok kişi için geçim zorluğu anlamına geliyor. Bu konuda açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ve Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Başkanı Ramazan Bingöl’den geldi. İki isim de Avrupa tarzı desteklerin gelmesini istedi.

2 MİLYON ÇALIŞAN ZORDA

Kapanan yerlerde sadece işletme sahipleri değil, çalışanlar da zorda. Bu sektörlerde 2 milyon çalışan bulunuyor. Bu çalışanlar her ne kadar kısa çalışma ödeneği veya ücretsiz izin ile desteklense de, bu yeterli görülmüyor. Üstelik bu karar ile iş konusunda sorun yaşayacak insan sayısı, Türkiye’de çalışan sayısının yüzde 10’una tekamül ediyor. Bu da sektörlerde büyük bir çıkmaz oluşturuyor.

TESK DESTEK İSTEDİ

Pandemi sürecinin başından itibaren esnaflara yönelik destek isteklerini yineleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, son gelen kapatma kararı ile desteğin şart bir hale geldiğini belirtti. 400 bin işletmenin büyük sorun ile karşı karşıya olduğunu söyleyen Palandöken; “Bu insanlara en azından bir ücret verilmesi lazım. Bu işletmelerin ayakta kalmasını finanse edecek yeni bir destek paketi şart” dedi.

SIFIR TÜKENDİ

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Başkanı Ramazan Bingöl ise ikinci karantina dönemine bir çok işletmenin sıfırı tüketerek girdiğini belirtirken, ilk dalgada işletmelerin birikmişi olduğunu, fakat ilk dalgadaki kapatmalarda bunların tükendiğini ve sektörün bir daha toparlanamadığını belirtti.

Restoranlarda paket servisin tüm kapasitenin yüzde 30’u ile çalışmak anlamına geleceğini söyleyen Bingöl, sektörde yüzde 70’e varan kayıplar olduğunu bildirdi.

Avrupa’da karantinada kapanan işletmelere eş zamanlı destekler açıklandığını belirten Bingöl, benzer uygulamayı talep etti.