Kamu işçisi için istenen zam belli oldu | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 16:53

Kamu işçisi için istenen zam belli oldu

Kamu işçisi için istenen zam belli oldu
Son Güncelleme :

19 Haziran 2019 - 15:57

3.980 görüntülenme

Milyonlarca kamu işçisini ve dolaylı olarak pek çok gelir grubunu etkileyecek olan toplu iş sözleşmesine dair talep açıklandı. Kamu işçisine zam pazarlığı başladı.

Kamu işçilerine zam pazarlığı için Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay önderliğindeki heyet Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile bir araya geldi. 200 bin kamu işçisini doğrudan ilgilendiren görüşmede kamu işçisine zam pazarlığı da başladı.

ZAM TALEPLERİ

Türk-İş heyetinin sunduğu teklif içinde en düşük işçinin brüt ücreti için 3500 TL istendi. Ayrıca tüm kamu işçilerine seyyanen 300 lira brüt zam, ilk 6 ay için 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda ise enflasyon artı yüzde 3 refah payı istendi.

SELÇUK’UN İLK AÇIKLAMASI

Teklifleri dinleyen Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, bu talepleri hükümet olarak değerlendireceklerini ve heyet ile tekrar bir araya geleceklerini, bu kapsamda kamu işçilerinin mali haklarını imkanlar çerçevesinde en iyi hale getirmeye uğraşacaklarını söyledi.

1 MİLYON KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

Görüşme sonrası açıklama yapan Türk-iş Konfederasyonu Genel Başkanı Ergün Atalay, 200 bin kamu işçisinin dışında bu teklifin dolaylı olarak 1 milyon kişiyi etkilediğini söyleyerek; “İşçilerimizin ocak ayında aldığı ücrette, nisan-mayıs itibarıyla vergi kesintisi oluyor. Yaklaşık 3 bin lira ücret alan bir işçinin 300 liranın üzerinde kaybı oluyor. Bununla ilgili iki dönem önce ‘Denge Tazminatı’ maddemiz vardı. İlk dönem 500 liraydı, geçen dönem 750 lira oldu. Bu sene vergi kaybıyla ilgili talebimiz bin 500 lira. Bunun dışında sosyal haklarla ilgili oluşacak zamların da bunlara ilave edilmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

TAŞERONLARIN DA DURUMU MASADA

Atalay açıklamalarında sadece kamu işçileri için, taşeron işçiler için de talepleri olduğunu ve bu taleplerin başını TİS beklentisinin çektiğini söyledi. Kadro alamayan taşeronlar için de masaya konuları getireceklerini söyleyen Atalay, kadro alıp yıllık 4+4 zam alan 4/D’li işçiler için de görüşme yapacaklarının altını çizdi.

2021 yılını beklemek isteyen taşeron işçiler kamu işçilerinin iş sözleşmesine dahil edilmeyi bekliyor. Kamu işçileri için sözleşme 2019 ve 2020 yılı için yapılacak. Eğer taşeronlar bu sözleşmeye dahil edilmezse 2021 yılına kadar beklemek zorunda kalacak. Bu da yaşanan mağduriyetleri uzatacak.

Bu konuda meclis başkanlığına sıkça dilekçeler sunuluyor. Sendikaların da bu konuda hükümete teklifleri sürüyor.

Maksat İstihdam