Kamu işçilerinin zamları ne zaman belli olacak? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

30 Eylül 2020 - 05:49

Kamu işçilerinin zamları ne zaman belli olacak?

Kamu işçilerinin zamları ne zaman belli olacak?
Son Güncelleme :

08 Temmuz 2019 - 8:00

2.155 görüntülenme

Türkiye’de ay başından itibaren gündem konularından biri de kamu işçilerinin toplu iş sözleşmesi pazarlığı oldu. Kamu işçilerinin sendikaları ile hükümet arasında bu konuda büyük pazarlıklar yer alıyor. Peki kamu işçilerinin zamları ne zaman açıklanacak? Kamu’da toplu sözleşme ne zaman?

Görüşmeler Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Türk-İş arasında geçtiğimiz hafta başlamıştı. Türk-iş Konfederasyonu en düşük işçi ücreti olarak 3 bin 500 lira, seyannen 300 lira zam, ilk altı 6 ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı ayda ise enflasyon artı yüzde 3 zam istemişti.

HAK-İŞ DE SÜRECE DAHİL OLDU

Geçtiğimiz gün kamu çerçeve protokolü yayınlayan Hak-İş Konfederasyonu da Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na kamu işçilerine dair talepleri iletti.

Hak-İş bu protokol içinde her kamu işçisine brüt 4.250 TL maaş isterken, birinci yılın ilk 6 ayında yüzde 15, diğer 6 aylar için enflasyon üstüne yüzde 5 zam istemişti. Ayrıca Hak-İş her işçiye yılda 2 kez 1250 liradan 2500 lira ikramiye talep etmişti.

KAMU İŞÇİSİ NE ZAMAN ZAM ALACAK?

Gözler bu tekliflerin ardından hükümete çevrilmiş durumda. Bakanlık, gelen talepleri bir hafta içinde değerlendirerek bu hafta içinde karara bağlayacak.

Maksat İstihdam