Kamu işçileri için kritik zam görüşmesi | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

28 Eylül 2020 - 07:51

Kamu işçileri için kritik zam görüşmesi

Kamu işçileri için kritik zam görüşmesi
Son Güncelleme :

16 Haziran 2019 - 11:25

2.511 görüntülenme

200 bin kamu işçisinin zam dönemi geliyor. Kamu işçilerinin zam pazarlığı için Bakan Zehra Zümrüt Selçuk ile Türk-İş Başkanı Ergün Atalay bir araya geldi. Görüşmenin gündem maddesi kamu işçilerinin toplu iş sözleşmesi oldu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk ile Türk-İş Başkanı Atalay’ın görüşmesi İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılan Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) 108. Uluslararası Çalışma Konferansı’nda gerçekleşti. İkilinin gündeminde 2019-2020 dönemi için kamu işçilerinin maaşları vardı.

Görüşmede Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem ile Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar ve Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Alemdar da bulundu. Bu görüşmede Kamu İş Sözleşmelerinin çerçeve protokolü de belirlendi.

Bu sözleşmeler karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santralleri başta tüm kamuda çalışan 200 bin işçiyi ilgilendiriyor. Önceki sözleşmelerin yürürlük süreleri dolmuş durumda.

Kamu işçileri için imzalanacak toplu iş sözleşmeleri memurlar başta olmak üzere pek çok farklı meslek grubunda imzalanacak sözleşmeleri de yakından ilgilendiriyor.

Maksat İstihdam