Kamu çerçeve taslağında bomba taşeron talebi | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 11:00

HAK-İŞ’ten Kamu çerçeve taslağında surpriz taşeron talebi

HAK-İŞ’ten Kamu çerçeve taslağında surpriz taşeron talebi
Son Güncelleme :

06 Temmuz 2019 - 10:00

50.722 görüntülenme

Maksat İstihdam Özel Haber

Hak-iş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve beraberindeki heyet kamu toplu iş sözleşmelerine ilişkin talebini iletmek üzere, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile bir araya gelerek, tekliflerini resmen bakana ilettiler. Hak-İş’in kamu işçilerinin toplu iş sözleşmesine dair talepleri içinde taşeron detayı dikkat çekti.

HAK-İŞ’e bağlı sendikaların örgütlendiği işyerlerini ilgilendiren resmi teklif mektubunda, taşeron şirketlerde çalışmakta iken, 696 sayılı KHK ile daimi kamu kadrolaraına atılan 1 milyona yakın kamu işçisi ile ilgili olarak çok sürpriz bir talep resmen Bakanlığa sunuldu.

HAK-İŞ, eski kadrolu işçiler için, en düşük aylık brüt çıplak ücret olarak 4.250 lira isterken, taşerondan kadroya geçenleri de unutmadı. HAK-İŞ, istenilen ücret zamlarından taşeronlarından faydalanmasını talep etti.
HAK-İŞ’in Bakanlığa sunduğu resmi teklifinin 2. Maddesi aynen şöyle:

696 KHK İLE KADROYA GEÇEN İŞÇİLERİN TABAN ÜCRETİ VE İYİLEŞTİRME

696 KHK ile geçişi yapılan işçilerin günlük ücretleri, alt işveren firmalar yanında çalıştığı süre dikkate alınarak tespit edilecek kıdemine karşılık gelen emsal işçinin günlük çıplak ücretine yükseltilir. Bu kapsamda eşit işe eşit ücret prensibi doğrultusunda gerekli işlemler yapılır.
Bu durum, kadroya geçen işçilerde sevinçle karşılanırken, gözler bakanlıkta.
Bakalım, bakanlık bu teklifi nasıl karşılayacak?