Kalkınma planında KİT detayı: Kadro var mı? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

30 Eylül 2020 - 07:50

Kalkınma planında KİT detayı: Kadro var mı?

Kalkınma planında KİT detayı: Kadro var mı?
Son Güncelleme :

09 Temmuz 2019 - 10:00

6.011 görüntülenme

Maksat İstihdam-  Önceki gün TBMM’ye sunulan 11. Kalkınma Planı içinde Kamu İktisadi Teşebbüsleri ile ilgili önemli maddeler yer aldı. Hala kadro bekleyen KİT’ler ise gözlerini bu plana çevirdi. KİT’lere personel alınacak mı? ve KİT’lere kadro verilecek mi? sorusu gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı onayı ile TBMM’ye sunulan 11. Kalkınma Planı önemli detaylar içeriyor. Bu detaylardan biri KİT’ler ile ilgili oldu. KİT’lerin kalkınma planından beklentisi büyüktü.

KİT’LERE PERSONEL ALINACAK MI?

11. Kalkınma Planı içinde KİT’lere personel alımı ile ilgili maddeye yer verildi. Maddelerde geçen ifadelere göre KİT’lerde istihdam edilecek personel sayısının ‘özel durumlar dışında’ artırılmayacağı vurgusu yapıldı. Bu da KİT’lere personel alımı bekleyenleri üzdü.

KİT’LERE KADRO VAR MI?

Sayıları milyona yaklaşan taşeronların kadro bulmasının ardından Kamu İktisadi Teşebbüsleri içinde istihdam edilenler herhangi bir kadro alamamıştı. 11. Kalkınma Planı içinde de KİT’lere kadroya dair bir ifadeye yer verilmedi.

Bunlar dışında KİT’ler ile ilgili maddelerde KİT’lerin fiyat ve tarifelerinin ticari esaslara göre belirleneceği, sektörde serbestleşme ve rekabete engel olan uygulamaların kaldırılacağı yer aldı.