kadroya geçen taşeronlar yüzde 4 alacak | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

29 Eylül 2020 - 17:41

Kadroya Geçen Taşeronlar Yüzde 4 Alacak

Kadroya Geçen Taşeronlar Yüzde 4 Alacak
Son Güncelleme :

19 Ocak 2019 - 14:22

986 görüntülenme

Taşerondan kadroya geçen işçilerin ücretleri hala tartışma konusu. Maaşları asgari ücretin altında kalan işçilerin maaşları yeni asgari ücret seviyesine çıkarıldı. Bu rakam üzerine bir de yüzde 4 ilave zam eklendi. Ancak bazı kurumlar sadece işçilerinin maaşlarını asgari ücrete çekti.

Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağırıcı, bakanlığın daha önce kadroya taşeronların maaşlarına her 6 ayda bir yüzde 4 zam yapılacağına dair yazısı olduğunu hatırlatarak, yüzde 4’lük zammı yapmayan kurumları uyardıklarını belirtti.

Bu şekilde önümüzdeki 2 yıl boyunca kadroya geçen taşeronların maaşlarına nasıl zam yapılacağı da belirlendi. 2020 yılının ikinci yarısına kadar bu işçiler her 6 ayda bir yüzde 4 zam alacaklar. En düşük maaş ile asgari ücret düzeyinde ücret alanlar da bu yıl yüzde 26’lık zamdan yararlandılar. Bu kişiler önümüzdeki yıl da asgari ücret oranında zam alacaklar.

Yüzde 4’lük zamlarla artık genel ücret asgari ücrete yaklaşacak. Bu şekilde düşük ücretle en yüksek ücret arasındaki fark giderek kapanacak.

Maksad İstihdam