Kadroya geçen taşerona terfi fırsatı | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 09:32

Kadroya geçen taşerona terfi fırsatı

Kadroya geçen taşerona terfi fırsatı
Son Güncelleme :

08 Mart 2019 - 12:55

2.055 görüntülenme

Sayıları 1 milyona yaklaşan kadro bulan taşeronlar, her ne kadar kadro sorunları çözülse bile özlük hakları ve bazı haklar konusunda 1 yılı aşkın süredir sıkıntı yaşıyorlardı. Bu sorunlar 31 Mart seçimleri öncesinde teker teker çözüme kavuşturuluyor. Taşerona terfi fırsatı geldi.

Toplu iş sözleşmesinin ardından mali ve sosyal haklar konusunda çeşitli sıkıntılar yaşayan taşeronların hakları yavaşça iyileştiriliyor. Sendikaların büyük çabası ile yapılan iyileştirmelerde öncelikle taşeronların iller arası tayin hakkı iyileştirilmişti. Bu gelişmenin ardından taşeronların terfi almasının da önü açıldı.

ÖĞRENİM DURUMUNA GÖRE DEĞİŞECEK

Memuriyette geçerli olan durumun bir benzeri taşeronlara da geldi. Örneğin kurumda temizlik işçisi olarak çalışan ve kadro almış bir taşeron 2 yıllık üniversite okuyup bitirirse, öğrenimine uygun olarak terfi alacak ve sürekli işçi pozisyonuna geçebilecek.

ÜCRET DE ARTACAK

Öğrenim durumuna göre terfi alan taşeronun pozisyonu da değişim gösterecek. Bu şekilde aldıkları maaş da artacak. Lise mezunu bir taşeron 2 yıllık okursa, bağlı bulunduğu kurumun ihtiyacına göre başka alanda istihdam edilebilecek. İşçiler bu durumda yeniden bir yazılı veya sözlü sınava girmeye de ihtiyaç duymayacağı gibi, bu durumdaki işçilerin sosyal ve mali haklarında genişleme olacak.

Maksat İstihdam