Maksat İstihdam

Kadroya geçen 32 bin işçi 2 ay maaş alamayacak

Kadroya geçen 32 bin işçi 2 ay maaş alamayacak
304 görüntülenme
12 Temmuz 2020 - 13:27

696 sayılı KHK kapsamında kamuya alınan taşeron işçilerin bir kısmı MEB‘e bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışıyor. Bu işçilerin yaz boyunca maaş alamayacağı İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal tarafından gündeme taşındı. Tanal, MEB tarafından bu işçilere sadece 10 ay boyunca maaş ödendiğini, 2 ay, yani Temmuz-Ağustos aylarında maaş alamadıklarını söyledi.

MEMUR-İŞÇİ ARASI AYRIMCILIK

MEB bünyesindeki memurların yaz boyunca her ayın 15’inde maaş aldığını vurgulayan Tanal, işçilerin ise Temmuz-Ağustos aylarında maaş alamadıklarını söyledi. 32 bin işçinin ev geçindirmekte, hayatını idare ettirmekte sorun yaşayacağını belirten Tanal, geçtiğimiz yıl seçim nedeniyle ücretleri verilen bu işçilerin bu yıl pandemi sürecinde ortada bırakıldığını belirtti.

TÜM İŞÇİLER BU SAYFADA—TIKLA-KATIL

Açıklamalarında Tanal; “Peki 32 bin MEB işçisinin suçu ne? Onlar ev geçindirmiyor mu? Borçları, kredi ödemeleri yok mu? 2 ay idare edemiyor musunuz bu emekçilerimizi? Zaten 2 bin 500 TL civarında maaş ödeniyor. Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ‘Geçici İşçilerin Vizelerinin Askıya Alınması’ konulu resmi yazısından da anlaşılacağı üzere Milli Eğitim’de, devlet okullarında ‘geçici işçi’ olarak adlandırılan 32 bin işçinin vizeleri, 15 Haziran–14 Ağustos tarihleri arasında askıya alınıyor. Bunun anlamı, 15 Temmuz’da ve 15 Ağustos’ta maaşları yatmıyor” ifadelerini kullandı.

Diğer KHK ile alınan işçilerin 12 ay çalışıp kesintisiz olarak maaşlarını aldıklarını belirten Tanal, MEB bünyesinde çalışanların sadece 10 ay maaş almasının büyük bir haksızlık olduğunu belirtti.

MEB’İN KONU İLE İLGİLİ YAZISI;

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.