Kadro alan taşeronun kıdem tazminatı böyle artabilir | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

1 Ekim 2020 - 18:04

Kadro alan taşeronun kıdem tazminatı böyle artabilir

Kadro alan taşeronun kıdem tazminatı böyle artabilir
Son Güncelleme :

07 Şubat 2019 - 10:41

291 görüntülenme

Kıdem tazminatı pek çok çalışanın garantisi. Bu nedenle her çalışan kıdem tazminatını arttırmanın yollarını arıyor. Kamuda taşerona bağlı çalışırken kamu kurumlarında 4/D statüsünde çalışmaya hak kazanan binlerce kişi de kıdem tazminatı için belirli haklara sahip.

Özellikle erkek çalışanların kıdem tazminatını arttırması için askerlik borçlanması çok önemli. Askerlik borçlanmasından kadro alan taşeronlar da yararlanabilir. Askerlik borçlanmasının çalışanlara sağladığı faydalar henüz taşeronken 4/D’li olanlar tarafından bilinmiyor.

Askerlik borçlanması özel sektördeki işçilere bir avantaj sağlamasa da, kamu işçisinde durum değişiyor. Her yıla karşılık 40 gün üzerinden kıdem tazminatı ödendiği düşünülürse, 18 ay askerlik borçlanması yapan kamu işçisi, son brüt maaşının 1.5 katı tutarında ilave kıdem tazminatı alabiliyor.

Habertürk gazetesinden Ahmet Kıvanç, askerlik sigortasının kadro alan taşeronlara sağlayacağı faydaları sıraladı.

DAHA AZ VERGİ ÖDEME İMKANI

Askerlik borçlanması yapan sigortalılar, borçlanma için ödenen primlerin gelir vergisinden indirebiliyor.  Kanun gereği askerlik borçlanması için SGK’ya ödenen primler gelir vergisine esas kazançlardan indiriliyor. Bu da daha az vergi ödemek demek. Fakat bundan faydalanmak için borçlanmanın çalışırken yapılması gerekiyor.

ÇALIŞIRKEN ASKERLİK BORÇLANMASI FAYDALI

Gelir vergisi indiriminden faydalanmak için kamu veya özel sektör fark etmeksizin çalışanların borçlanmayı iş akdi devam ederken yapması gerekiyor. İşten ayrıldıktan sonra veya emeklilikten sonra vergi indirimi olmuyor.

NE KADAR KAZANÇ?

Askerlik borçlanması durumunda kıdem tazminatı artıyor. Örneğin 18 ay askerlik borçlanması yapan kamu işçisi, son brüt ücreti üzerinden 1.5 ay tutarında ekstra kıdem tazminatı alabiliyor. Asgari ücretle çalışan bir işçi bu şekilde 3 bin 837 lira ilave kıdem tazminatı alabiliyor.

Maksatistihdam.com