Kadro alamayan taşeronda mahkeme kararı: Emsal olur mu? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

21 Eylül 2020 - 01:38

Kadro alamayan taşeronda mahkeme kararı: Emsal olur mu?

Kadro alamayan taşeronda mahkeme kararı: Emsal olur mu?
Son Güncelleme :

17 Ocak 2020 - 10:00

1.192 görüntülenme

2017 Aralık ayında çıkan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile pek çoklarına göre ‘çalışma hayatında’ devrim olacak bir karara imza atılmış ve sayıları milyona yaklaşan taşeron işçi kamu kurumlarına 4/D sürekli işçi olarak geçirilmişti. Bu gelişme pek çok kişiyi sevindirse de, KHK’daki bazı maddeler dolayısı ile kadro alamayan taşeronlar da mevcut.

KHK’da bulunan maddeler dolayısı ile kadro alamayan kesimlerden biri de KHK öncesi işten çıkarılan işçiler. Bunlardan biri Ondokuz Mayıs Üniversitesi bünyesinde bulunan bir işçi. Güvenlik-İş Sendikası’na bağlı olarak o dönem güvenlik görevlisi olarak çalışan bir kişi, KHK öncesi gerekçesiz olarak işten çıkarıldığı için KHK’dan faydalanamadı. Fakat işçi sonrasında konuyu mahkemeye taşıdı.

SAMSUN’DA MAHKEME KARARI

Haksız yere işinden edilen işçi, Samsun 2. İş Mahkemesi’nde davayı kazandı. Fakat davayı kazansa bile işçinin kadro talebi kurum tarafından reddedildi.

Hukuk Müşavirliği bu karar üstüne Samsun 1. İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

MAHKEME KADRO VERİLSİN DEDİ

Samsun 1. İdare Mahkemesi ise kararında işçinin kadro için gerekli şartları taşıdığına hükmetti. Bu nedenle KHK öncesi işinden çıkarılan işçinin 4/D kadrolu işçi olarak işine dönmesine hükmetti.

İşçinin iki buçuk yıl süren kadro savaşı bu karar ile kazanılmış oldu.

Maksat İstihdam’ı Instagram’dan takip için TIKLA
Maksat İstihdam’ı Facebook’tan takip için TIKLA
Maksat İstihdam’ı Twitter’dan takip için TIKLA