Kabine toplantısı ne zaman? Kafe-restoranlar açılacak mı? Yasaklar bitecek mi?

26 Şubat 2021 - 00:43

Kabine toplantısı ne zaman? Kafe-restoranlar açılacak mı? Yasaklar bitecek mi?

Kabine toplantısı ne zaman? Kafe-restoranlar açılacak mı? Yasaklar bitecek mi?
Son Güncelleme :

15 Şubat 2021 - 13:38

Türkiye'de Aralık başından itibaren devam eden yoğun yasak döneminin bitişi için gözler sürekli kabine toplantılarına çevriliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde Külliye'de buluşan bakanlar belirli aralıklarla Koronavirüs başta olmak üzere gündemdeki önemli konulara değiniyor. 15 Şubat itibari ile yeni Kabine Toplantısı ne zaman? sorusu bir kez daha gündeme geldi. Konuya ilişkin açıklama resmi makamlardan geldi.

KABİNE NE ZAMAN TOPLANACAK?

Kabine Toplantısı'nın normal şartlarda 15 Şubat 2021 Pazartesi günü yapılması isteniyordu. Fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rize'deki programı nedeniyle toplantının ertelendiği duyuruldu.

Yeni toplantı günü ise 17 Şubat 2021 Çarşamba olarak belirtildi. Fakat bu tarihte de bir erteleme kararı gelirse toplantı bir sonraki haftaya kalacak.

KAFE-RESTORANLAR AÇILACAK MI?

Gündemdeki en önemli konu maddesi ise Koronavirüs tedbirleri olacak. Vakaların 7 binin altına düştüğü bu günlerde bir açılma kararı artık esnaf tarafından en çok istenen durum. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu işletmelerin 'yakında' açılabileceğinin sinyalini vermiş ama herhangi bir tarih verilmemişti.

Bu işletmelerin HES Kodu ile açılabileceği duyumları Ankara Kulisleri'nden geliyor. Önümüzdeki kabine toplantısında bu durum konuşulacak. Karara bağlanıp bağlanmayacağını akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları ile öğreneceğiz.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI BİTECEK Mİ?

Kafe-lokantaların aksine sokağa çıkma yasaklarının bir süre daha devam edeceği düşünülüyor. Alınan bilgilere göre çeşitli esnemeler yapılsa da yasaklar bir süre daha faydalı görünüyor.

Kabinede bunlar dışında iç ve dış siyaset gündemi, aşı takvimi, virüsün mutasyonu gibi konularda görüşülecek.