İzmir'de bu gece yine deprem olacağı iddiaları korkuttu: Yalan haberlere inanmayın | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

30 Kasım 2020 - 20:27

İzmir’de bu gece yine deprem olacağı iddiaları korkuttu: Yalan haberlere inanmayın

İzmir’de bu gece yine deprem olacağı iddiaları korkuttu: Yalan haberlere inanmayın
Son Güncelleme :

31 Ekim 2020 - 23:53

173 görüntülenme

İzmir’de 1 Kasım gece 1-4 arası deprem olacağı ile ilgili bazı görseller sosyal medyada dolaşmaya başladı. İnsanların panik ve korku halinde olduğu bu zor zamanda sosyal medyada yayılan bilgi kirliliği insanların panik ve korku halini iyice arttırıyor. İzmir’de bu gece yine deprem olacağı haberlerinin doğruyu yansıtmadığını bilimsel veriler ortaya koyuyor.

ARTÇILAR DEVAM EDECEK AMA BÜYÜK DEPREM HABERİ YOK

Deprem ile ilgili en çok bilinen bilimsel gerçek, büyük depremin yaşandığı yerde bir süre daha artçı depremlerin devam etmesi. Artçı depremlerin şiddeti 5’leri bile geçebilir. Artçıların şiddeti azalarak bir süre daha devam edebilir.  Fakat deprem anında olduğu gibi yüksek şiddetli bir depremin bir daha yaşanma ihtimali kısa vadede yüzde 6 ihtimaldir.

Sosyal medyada yapılan yalan haberlerde ‘profesörler deprem olacak diyor’ gibi yalan bir bilgi geçiyor. Profesörler ve deprem uzmanları hiç bir zaman deprem için saat ve tarih vermezler.

Dünyadaki depremlerin analizine göre, depremleri takip eden üç gün içerisinde büyük deprem olma olasılığı yüzde 6 civarındadır. Elbette bu bir öncü deprem olabilir. Fakat insanları paniğe sürükleyen hesapların iddia ettiği gibi saat verilerek deprem tahmini yapmak imkansızdır.

İzmir’deki vatandaşlarımız hasarlı binalardan artçılar bitene kadar uzak durmalıdır. Fakat sosyal medyadaki yalan haberlere itimat ederek panik durumuna düşmemek gerekiyor.