SON DAKİKA

Maksat İstihdam

İzin kullanacaklar dikkat! Yargıtay’dan emsal karar

İzin kullanacaklar dikkat! Yargıtay’dan emsal karar
72 görüntülenme
12 Ağustos 2019 - 15:00

Yargıtay işçi ile işveren arasındaki çeşitli anlaşmazlıkları çözüme bağlayarak emsal kararlara imza atıyor. Bu da iş hayatındaki pek çok konuda örnek teşkil ediyor. Yargıtay‘ın son aldığı izin kararı, izne çıkmak isteyen milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiriyor.

Bir şirkette servis elemanı olarak istihdam edilmekte olan kadın çalışan doğum izni kullandı. Doğumdan sonra da 6 ay izin alan kadın çalışan, bu iznin üstüne bir de işvereninden yıllık izin hakkını talep etti. İşveren ise çalışanın ücretsiz izin kullandığı gerekçesi ile bu talebi reddetti.

Bu süreçte işveren çalışana bir kaç defa izni bırakıp çalışmaya başlaması yönünde ihtar gönderdi. Fakat kadın çalışan ihtara cevap vermeyince iş akdi feshedildi.

DAVALIK OLDULAR

Bunun üzerine kadın çalışan mahkemenin yolunu tuttu. Mahkeme iş akdinin haklı nedenlerle feshedilmiş olduğuna dair işverenin ispatını yeterli görmeyince kadın çalışanın kıdem ve ihbar tazminatı almasına hükmetti.

Konu işveren tarafından temyize götürülünce dava Yargıtay 9.Hukuk Dairesi’ne geçti. Yargıtay ise mahkeme kararını bozdu ve iş akdinin feshinin haklı nedenlerle olduğuna hükmetti. Çalışan herhangi bir tazminat alamadı.

Yargıtay konu ile ilgili kararında şu ifadelere yer verdi; “Doğum sonrasında yasal ücretli izin hakkını kullanıp, üzerine 6 ay ücretsiz izin kullanan davacıya talep ettiği 14 günlük yıllık iznin kullandırılmamasında davalının bu konudaki yönetim hakkını kötüye kullandığı söylenemez.”

Maksat İstihdam

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
SON DAKİKA HABERLERİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.