Maksat İstihdam

İşyeri değişiminde bunlara dikkat

İşyeri değişiminde bunlara dikkat
261 görüntülenme
09 Eylül 2019 - 10:32

Çalışma hayatı içinde sık görülen durumlardan biri de işyeri değişikliği. Son dönemlerde bu davranış hız kazandı. Bu değişim kimi zaman işyerinin ihtiyacından, kimi zaman zorunluluktan, kimi zaman işçinin talebi doğrultusunda yaşanıyor.

İŞVEREN ZORUNDA DEĞİL

Milliyet’ten Cem Kılıç’ın yazısına göre işyeri değişikliği talebi işçiden gelirse işveren bu talebi yerine getirmek zorunda değil.

İş kanununa göre iş yeri değişikliği işçi aleyhine ağır sonuçlar doğuracaksa buna ‘esaslı değişiklik’ adı verilir. Bu durum ancak işçinin yazılı onayına bağlanmış durumda.

İşçi aleyhine ağır sonuçlar doğurmayan değişiklikler ise işçinin onayına bağlanmaz. Burada önemli olan husus çalışma şartlarının zorlaşmamasıdır.

İşverenin işyeri değişikliğini kötü niyetle yapması, ağır sonuçlar doğuracak değişimde ısrar etmesi ise işçinin haklı fesih sebebi olur ve tazminat devreye girer.

BAZI ŞARTLAR DEVREYE GİRİYOR

Eğer işveren işyerini eski adresten uzak bir yere taşıyorsa mutlaka servis imkanı sağlamak zorunda. Bunu sağlaması ve yol süresinin aşırı uzamaması durumunda ağır sonuçlar doğuracak değişiklik kapsamına girmez ve işverenin herhangi bir sorumluluğu bulunmaz. İşçi de bir onaya tabi olmadan bu değişime uymak zorunda.

Eğer ağır sonuçlar doğuran ‘esaslı değişiklik’ söz konusu ise işveren bu durumu işçinin onayına sunmak ve 6 gün içinde yazılı onay almak zorunda. Eğer yazılı onay yoksa işveren bu değişikliği yapamaz.

Maksat İstihdam

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.