İşvereniniz bunu yapıyorsa istifa edip kıdem tazminatı alabilirsiniz! | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

22 Eylül 2020 - 14:38

İşvereniniz bunu yapıyorsa istifa edip kıdem tazminatı alabilirsiniz!

İşvereniniz bunu yapıyorsa istifa edip kıdem tazminatı alabilirsiniz!
Son Güncelleme :

03 Şubat 2019 - 16:13

1.171 görüntülenme

Türkiye’de kayıtdışı istihdam ile büyük bir mücadele veriliyor. TÜİK verilerine göre artık sigortasız çalışan sayısı azalıyor. Fakat kayıtdışı istihdam azalsa da, bazı işverenler SGK‘ya işçilerinin ücretlerini düşük gösteriyor.

Sigortasız çalışanlar kadar önemli olan bir konu da işverenlerin düşük ücretli gösterdiği işçiler. SGK’ya maaşı düşük ücretten bildirmek hem çalışana hem de devlete zarar veriyor. Bu çalışanların pek çoğu maaşlarının kalan kısmını elden alıyor. Bu şekilde işveren hiç bir delil bırakmadığını düşünerek daha az sigorta ücreti ödüyor.

EN BÜYÜK MAĞDUR DA ÇALIŞAN

İşverenin düşük ücret göstermesi en çok çalışanı mağdur ediyor. Araştırmalara göre ülkemizde özel sektörde çalışan her 4 işçinin 3’ünün SGK’ya asgari ücret üzerinden bildirildiği biliniyor. Bu nedenle çalışanlar emekli aylıklarını düşük almak zorunda kalabiliyor. Emeklilik dışında çalışanlar asgari ücretten bildirim yapıldığı için rapor alacakları zaman daha az rapor parası alabiliyor. Fakat bu durum işveren için sıkıntı yaratabilir.

Çalışanlar öncelikle sigorta primlerinin ne kadar yattığını e-Devlet üzerinden sıkça takip etmeli. Bu kontrol yapılırken şüpheli durumlar fark edilirse ALO 170 ve CİMER gibi şikayet kanalları kullanılabilir.

İŞVERENİN KAYBEDECEKLERİ

Eğer işvereniniz sigortanızı eksik bildiriyorsa ve gerekli şikayetleriniz üzerine durum fark edilirse, işverenin başı ciddi anlamda belaya giriyor. İşte olacaklar;

  • İşçi bildirim üzerine kıdem tazminatı alıp işten ayrılabilir.
  • İşveren eksik tutarları SGK’ya ödemek zorunda kalır.
  • Gecikme zammı ve ceza öder.
  • İdari para cezası öder.
  • Asgari ücret desteğini yitirir.

SGK’ya maaşı eksik bildirilen çalışan haklı nedenlerle iş sözleşmelerini feshederek kıdem tazminatlarını alabilir. Fakat işçi bu yolu seçmezse işveren uyarılır. İşveren uyarıya kulak aldırmazsa yine istifa ederek önce arabulucu, ardından mahkeme yoluna gidebilir.

Maksat İstihdam