İşten çıkmadan şikayet ederseniz hak iddia edemezsiniz | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 17:44

İşten çıkmadan şikayet ederseniz hak iddia edemezsiniz

İşten çıkmadan şikayet ederseniz hak iddia edemezsiniz
Son Güncelleme :

20 Mayıs 2019 - 11:00

358 görüntülenme

Çalışma hayatında işveren ile işçi arasında pek çok konuda muhalefet yaşanabiliyor. Bu durumlarda yetkililer bazen işçiden, bazen işverenden yana karar alabiliyor. Fakat bir durum var ki işteyken şikayet edilmesi durumunda işveren hak iddia edemiyor.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre her 100 çalışandan 33’ü kayıtdışı çalışıyor. Bu durum yetkililer tarafından anında yaptırıma uğrayacak bir yasak.

ŞİKAYETİN VAKTİ ÖNEMLİ

Sigortasız ve kayıt dışı çalışan işçinin hem kendisi, hem de ailesi mağdur olabiliyor. Bu süreçte işçi sağlık ve sosyal haklarından mahrum kalıyor. Ayrıca emeklilik için prim günü ve sayısı eksik kalıyor. Bu durumdan dolayı Türkiye’de sigortasız çalıştırmanın cezası bulunuyor.

Fakat işçi, işten çıktıktan sonra kayıt dışı çalıştığını söyleyerek hak iddia edemiyor. Durumu çalışırken bildirmek yaptırım şansını katlıyor.

DAVA AÇILIYOR

SGK’dan veya diğer kurumlardan bu konuda yapılan şikayete yanıt gelmezse işçinin dava hakkı bulunuyor. İşçileri sigortasız çalıştıkları süreleri tespit ettirebiliyor. Mahkeme bu ücretleri tespit ederek işçinin sigortasının geri dönük işletilmesi için SGK’ya karar verdirebilir.

KIDEM HAKKI VAR

İşveren eğer çalışanı sigortaya bildirmemişse, sigorta primlerinden mahrum bırakmış veya sosyal haklarını vermemişse işçiye fesih imkanı veriliyor. Bu durumlardan dolayı fesih hakkını kullanan işçi kıdem tazminatı alır.

Maksat İstihdam