Maksat İstihdam

İstanbul’a ilk kar ne zaman yağacak? Açıklandı

İstanbul’a ilk kar ne zaman yağacak? Açıklandı
225 görüntülenme
23 Ekim 2019 - 18:00

Ekim ayının sonlarına gelmemize rağmen havalar hala sıcak. Pek çok ilimizde gündüz vakti hala tişört ile gezilebiliyor. Bu anormal durum önümüzdeki kış mevsimi için endişeleri arttırıyor. Endişe yaşanan illerden biri de İstanbul. Kış mevsiminin nasıl geçeceği ve İstanbul’a ilk kar ne zaman yağacak? soruları yanıt bulmuş durumda.

Açıklama Kandilli Rasathanesi tarafından yapıldı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, Ekim’in sonlanması ile birlikte sıcaklıkların ortalamaların altına düşeceğini belirtirken, önümüzdeki kış mevsimi ile ilgili önemli detaylar verdi.

KURU, AYAZLI BİR KIŞ OLACAK

Marmara Bölgesi’ne dair açıklamalar yapan Tek, önümüzdeki kış az yağışlı bir dönem olacağını, İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi’nde kuru, ayaz dolu bir kış beklendiğini belirtti.

Kasım ayında soğumanın başlayacağının altını çizen Tek, Kasım sonuna doğru İstanbul’a mevsimin ilk kar yağışının düşeceğini, fakat buna rağmen kurak bir mevsim olacağını ve kar yağışların kısa soluklu ve zayıf kalacağını belirtti.

SU TASARRUFUNA BAŞLAMAK LAZIM

Kar yağışına ilişkin verileri değerlendiren Adil Tek; “Normalde girilen veriler kar yağışının en yoğun olduğu dönemin Ocak’ın 15’i ile Şubat’ın 15’i olduğunu ifade eden Tek, “Geçmiş yıllara ait veriler bu şekilde gösteriyor. Ama bu seneye özgü, Kasım ayının özellikle ortalama sıcaklıkların altında geçeceğini söyleyebiliriz. Bu sapmalara biz anomali diyoruz. Bunlar ortalamaların altında kalacak gözüküyor. Bu sadece bir işaret aslında. Yani sıcaklıkların ortalamaların altında kalmış olması, Kasım ayının sonlarında kar yağışı olma olasılığına işaret ediyor. Bir kesin hüküm değil. Kesin kar yağacak anlamına gelmiyor ama öyle bir olasılık oluyor. Diğer aylar içerisinde de yine sıcaklıklar mevsim normali ve altı değerler yani serin bir kış olacak. Aralarda tabii sıcak günler olabilir ama derin kuvvetli soğukların olduğu, yani eksi değerlerin fazla olduğu bir kış bizi bekliyor ama yağış miktarları az olduğundan kar yağışlarının miktarları az olabilir. Zeminde tutabilir, bir-iki gün kalabilir. Bununla birlikte sıcaklık ve yağışı uzun vadeli iklim tahminlerinde değerlendirirsek, evet İstanbul’da bu sene Kasım ayı sonunda bir kar yağışı olasılığı bulunuyor. Kasım sonuna doğru sıcaklıklar biraz daha düşmüş olacak. Yağışlar açısından sıkıntılar var. Su tasarrufuna şimdiden başlamamız gerekiyor” dedi.

Maksat İstihdam

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.