İşsizlik maaşında kritik değişiklik: 120 gün maddesi... | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

30 Eylül 2020 - 10:05

İşsizlik maaşında kritik değişiklik: 120 gün maddesi…

İşsizlik maaşında kritik değişiklik: 120 gün maddesi…
Son Güncelleme :

21 Şubat 2019 - 13:00

542 görüntülenme

Çalışanların en önemli sigortalarından biri işsizlik maaşı. Kendi iradeleri dışında işini kaybeden çalışanlar işsizlik maaşı alabiliyor. Bu nedenle çalışanlar işsiz kalma korkusu yaşamıyor. İşsizlik maaşına yeni bir düzenleme geliyor. Gelecek düzenleme ile 120 günlük ‘sürekli çalışarak prim ödeme‘ maddesi değişecek.

İşsizlik Maaşı almak isteyenlere sürülen şartlardan biri 120 gün boyunca sürekli çalışarak prim ödeme maddesi. Bu durum pek çok mağduriyet doğuruyor. Bunun farkında olan siyasilerin meclise getirdiği düzenleme gelirse bu madde yerini ‘hizmet akdine tabi‘ olmak koşuluna bırakacak. Bu şekilde işsiz kalan birine maaş verilip verilmeyeceği iş sözleşmesine bakılarak karara bağlanacak. Ayrıca SGK’ya eksik gün bildirenler de işsizlik maaşı alabilecek. Bu durumdan mağdur olanların sayısı daha önce 12 bin kişi olarak açıklanmıştı.

Sürekli prim ödeme yerine gelecek ‘hizmet akdine tabi’ maddesi dün meclise geldi. Düzenleme geçerse işsizlik maaşı alabilme şartlarında esneme yaşanacak.

12 BİN 500 KİŞİNİN MAĞDURİYETİ BİTECEK

Yaşanacak esneme ile eksik prim sayısı nedeniyle işsizlik sigortasından faydalanamamış 12 bin 500 kişi bu maaşı alabilecek. Ayrıca kararla birlikte çalışanların olası işsizlik durumunda mağduriyet yaşamasının da önüne geçilecek.

Maksat İstihdam