Maksat İstihdam

İşsizlik maaşında gün detayına dikkat!

İşsizlik maaşında gün detayına dikkat!
136 görüntülenme
10 Eylül 2019 - 11:00

İşsizlik Sigortası Fonu kapsamında sağlanan İşsizlik Maaşı, kendi iradesi veya haksız nedenler dışında işini kaybetmiş vatandaşların bir süre ekonomik sorunlar yaşamasının önüne geçiyor. Fakat işsizlik maaşında da çeşitli detaylara dikkat etmek lazım. Bunlardan biri de işsizlik maaşı 30 gün detayı. İşsizlik maaşı başvuru süresi alacağınız ödeme açısından son derece kritik.

İŞKUR, kendi iradesi veya kusuru dışında işinden atılmış kişilerin bir süre ihtiyaçlarını karşılaması için fonu devreye sokuyor. Çeşitli şartları karşılayan işçiler bu ücreti alabiliyor. Bu ücret de yeni iş bulana kadar işçiye adeta can suyu oluyor. Bu maaş 10 aya kadar ödenebiliyor.

İşsizlik maaşı almak için son 3 yılda 600 gün priminiz yatmış olmalı. Ayrıca son 120 gün içinde iş akdinizin aynı işyerinde olması gerekiyor.

KRİTİK SÜRE

Fakat burada bir diğer önemli nokta 30 günlük süre. İşinden kendi iradesi veya kusuru dışında ayrılan bir kişi bu durumu İŞKUR’a 30 gün içinde bildirmek zorunda. Bu süreyi geçmediğiniz sürece hak ettiğiniz parayı eksiksiz olarak alabilirsiniz.

Son 3 yılda 900 gün primi yatan bir çalışan 8 ay boyunca maaş almaya hak kazanır. Fakat 30 gün yerine 60 gün sonra başvurursa bu hak 7 aya düşer. Tabi burada bazı mücbir sebepler gösterirseniz bu kapsama girmezsiniz.

Maksat İstihdam

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.