Maksat İstihdam

İşçi ve işverenler 3 gün boyunca konuşacak

İşçi ve işverenler 3 gün boyunca konuşacak
211 görüntülenme
10 Eylül 2019 - 21:46

Türkiye’de batı modeli bir sistem hayata geçiyor. İsviçre’nin Davos kentinde yapılan bir forumdan yola çıkan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) benzer bir sistemi Türkiye’de uygulayacak. Uygulama kapsamında işçiler ve işverenler 3 günlük bir kampa girecek ve çalışma hayatı, işçilerin sorunları, işverenlerin durumu ve ülke sorunları masaya yatırılacak.

Ortak Paylaşım Forumu adı verilen bu sistemde işçi konfederasyonları ile işveren konfederasyonları bir araya gelerek toplu sözleşme dışında kalan kesimleri masaya yatıracak. Habertürk Gazetesi’nden Ahmet Kıvanç’ın verdiği bilgilere göre bu forum 11-13 Ekim 2019 tarihleri arasında yapılacak.

İŞÇİ KONFEDERASYONLARI ORADA OLACAK

Şimdiye kadar toplantıya katılacağını söyleyen Konfederasyonlar ise;

Türk-İş Konfederasyonu ve bağlı tüm sendikalar
Hak-İş Konfederasyonu ve bağlı tüm sendikalar
DİSK

BİR İLK OLACAK

Şimdiye kadar işçiler ve işverenler çeşitli nedenlerle sıkça bir araya geldi. Fakat bu forum şimdiye kadar en kapsamlısı olacak.

TAŞERONLAR KONUŞULACAK MI?

Şimdiye kadar verilen bilgilerde bu toplantıda kıdem tazminatı, iş dünyasında şimdiye kadar konuşulmuş konuların dışında kadınlar, çocuklar, engelliler ve gençler gibi toplumun farklı kesimlerinin konuşulacağı alınan bilgiler arasında. Fakat pek çok sendikanın bünyesindeki taşeronları konu etmesi bekleniyor.

Toplantıda toplu sözleşme çerçevesi dışında kalan kesimlerin konuşulacak olması taşeronların ve diğer personellerin dikkatini buraya çekecek.

Maksat İstihdam

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.