Maksat İstihdam

İşçi kıyımları belediye başkanlarının başını ağrıtacak

İşçi kıyımları belediye başkanlarının başını ağrıtacak
247 görüntülenme
10 Eylül 2019 - 14:00

Türkiye 31 Mart 2019 yerel seçimlerin ardından başta CHP ve HDP’li belediyeler olmak üzere bir çok belediyede işçi kıyımları yaşanıyor. Bu kıyımlardan en çok Hak-İş Konfederasyonu‘na bağlı sendikalara üye işçiler etkileniyor. Son verilen rakamlara göre sadece Hizmet-İş bünyesinde belediyelerde çalışan 2 bin 500 işçinin işine son verildi. Sendikal baskılarla sendikasından istifa eden sayısı ise 23 bin civarında.

Yeni Şafak yazarı Ahmet Ünlü, belediyelerde yaşanan işçi kıyımlarını, Yenikapı’daki İBB araçları şovunu ve CHP’li belediyelerdeki kadrolaşmayı değerlendirdi.

MAHMUT ARSLAN’IN SÖZLERİNİ HATIRLATTI

CHP’li belediyelerin işçi kıyımlarında kullandığı en önemli paravan ‘usulsüzlük’ iddiası. Fakat belediyelerin tüm alımları Türkiye İş Kurumu üzerinden yayınlanan ilanlar ile belirleniyor. Zaten kamu kurum ve kuruluşlarına ilan olmadan işçi alımı kesinlikle yasaktır ve İŞKUR tarafından büyük cezaya tabidir.

İBB’deki işçi kıyımlarına tepki gösteren Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan da benzer şeyler söylemişti; “Bu işçiler usulüne göre alınmışsa kimse bunları seçim öncesi alındı diye suçlayamaz. Biz sadece ekmeğimiz, emeğimiz için buradayız. Bütün bunları haklı bir gerekçe olarak önümüze asla koyamazsınız. Sayın İmamoğlu da çok iyi biliyor ki, 2 Nisan 2018’den itibaren belediyelerin hiçbir hizmetinde taşeron işçi çalıştırılamaz. Peki, belediyenin ihtiyacı olan işçiler İŞKUR üzerinden alınıyorsa bunun neresi yasa dışıdır, ahlak dışıdır, kurallara aykırıdır. Dolayısıyla bizler bu arkadaşlarımızın ne zaman işe girdiğine bakmaksızın, işini yapıyor mu, görevini yerine getiriyor mu, zamanında işine geliyor mu, alın terini akıtarak İstanbul’a hizmet ediyor mu buna bakarız. Dolayısıyla emekçi kardeşlerimizin yanında olmak bizim insani sorumluluğumuzdur….”

YAPTIRIM GELEBİLİR

Ahmet Ünlü, usulüne uygun alınmış, ekmek parasını kazanan ve hiç bir hukuki gerekçe olmadan işinden edilen bu işçilerin ekmeği ile oynayan belediye başkanlarına yaptırım gelebileceğini söylüyor.

Herhangi bir usulsüzlük olmadan işe alınmış bu işçilerin herhangi bir hukuki gerekçe göstermeden sadece işe girdikleri süre baz alınarak işten çıkarılmaları söz konusu ise buna sebebiyet verenleri cezalar bekliyor olabilir. Bu tür eylemler görevi kötüye kullanma kapsamında değerlendirilebilir.

Maksat İstihdam

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.