Maksat İstihdam

İş yerlerine çocuk bakım odaları talebi

İş yerlerine çocuk bakım odaları talebi
106 görüntülenme
13 Ocak 2020 - 10:00

Türkiye’de kadın istihdamına yönelik en önemli adımları atan Hak-İş Konfederasyonu ve bünyesindeki Hizmet-İş Sendikası’nın Genel Merkez Kadın Komitesi, çalışan kadınların aile yaşamının desteklenmesi, iş, aile ve yaşam dengesinin sağlaması ve iş veriminin yükseltilmesi amacı ile iş yerlerine çocuk bakım evleri açılmasını talep etti.

Bu talep ile 50 bin imza toplayan Hak-İş/Hizmet-İş Genel Merkez Kadın Komitesi, imzaları önceki gün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na sundu. 50 bin imzalık talebi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu aldı.

EN BÜYÜK ZORLUK ÇOCUĞUN BAKIMI

Teslimden sonra Kadın Komitesi tarafından yapılan açıklamada, çalışma hayatındaki kadınların en çok zorluk yaşadığı konuların başında annenin olmadığı saatlerde çocuğun bakımı olduğu belirtildi. Bu durumun kadının çalışma performansına doğrudan etki ettiğini söyleyen kadın komitesi, kadınların iş performansının yükselmesi için iş yerlerinde çocuk bakım odalarının oluşturulması ve denetimi bakanlık tarafından yapılan bakım evlerinin zorunlu hale getirilmesini istedi.

İş yerlerinde bir süre önce zorunlu kreş uygulamasının başladığına dikkat çeken komite, fakat bu zorunluluğa rağmen uygulamada büyük sıkıntılar yaşandığına dikkat çekerken; “Var olan kreş ve bakım evleri ihtiyacı karşılamaktan çok uzaktır. Sunulan kreş hizmetlerinin saatleri sınırlıdır ve bu durum çalışan anneleri mesai saatleri içerisinde seçeneksiz bırakmaktadır. Denetimi Bakanlık tarafından yapılacak bakım evlerinin zorunlu olmasını, kadınların iş veriminin ve kuruma bağlılığının artırılması ve çocukların fiziksel, zihinsel, psiko-sosyal gelişimsel süreçlerini tamamlayabilmeleri açısından önemli görüyoruz. İş yerlerinde çocuk bakım evlerinin oluşturulması iş hayatının kolaylaştırılması ve aile bütünlüğü açısından gereklidir.” ifadelerini kullandı.

Maksat İstihdam’ı Instagram’dan takip için TIKLA
Maksat İstihdam’ı Facebook’tan takip için TIKLA
Maksat İstihdam’ı Twitter’dan takip için TIKLA

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.