İş yerlerinde dikkat edilmiyor mu?: Korona en çok işçilerin yaşadığı yerlerde yayılıyor | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

3 Aralık 2020 - 15:53

İş yerlerinde dikkat edilmiyor mu?: Korona en çok işçilerin yaşadığı yerlerde yayılıyor

İş yerlerinde dikkat edilmiyor mu?: Korona en çok işçilerin yaşadığı yerlerde yayılıyor
Son Güncelleme :

16 Kasım 2020 - 17:23

113 görüntülenme

Koronavirüs salgını ile birlikte bir çok iş yerinde olağanüstü tedbirler alınması bizzat Sağlık Bakanlığı’nın emri. İş yerlerinde maske- mesafe ve hijyen kurallarına riayet etmek şartı ile yapılan kısıtlamalardan minimum etkilenmeleri sağlandı. Fakat buna rağmen bir çok yerde Korona vakaları artmaya devam ediyor. Ancak sanılanın aksine Milliyet Gazetesi’nden Mert İnan’ın haberine göre yayılım 65 yaş ve üstünün fazla olduğu değil, işçi kesiminin fazla olduğu yerlerde.

BAŞTA İSTANBUL OLMAK ÜZERE…

Mert İnan’ın haberine göre başta İstanbul olmak üzere bir çok yerde yayılım en çok çalışan kesimin olduğu yerde. Mert İnan’ın haberinde şu ifadeler yer alıyor;

“Mavi yakalıların ikamet ettiği Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Esenyurt, Ümraniye, Çekmeköy, D-100 hattı ve Küçükçekmece hastalık açısından en riskli yerler olduğu anlaşılmıştır. Kurtköy, Pendik, Samandıra, Ümraniye ve Tuzla ise Anadolu Yakası’nın en riskli bölgeleri olmuştur. Mavi yakalılar, ağırlıkla Beylikdüzü, Birlik, Dudullu, İkitelli, İstanbul Anadolu Yakası, İstanbul Deri Sanayi, Tuzla ve Tuzla Kimya Sanayicileri organize sanayi bölgelerinde çalıştıkları için ikametleriyle, işyerleri arasındaki mesafeyi her gün katetmek zorunda kaldılar. Bu hareketlilik, İstanbul’da Kovid-19 salgınında artışa neden olmuştur.”

TEDBİR ALINMIYOR MU?

Özel ve kamu fark etmeksizin çalışan kesimin bu şekilde bir yayılıma maruz kalması iş yerlerinde alınan tedbirleri sorgulatıyor. Faaliyetlerine devam eden iş yerlerinde Corona yayılımın yüksek olması en büyük risk. Virüs ile mücadelede iş yerlerinin tedbirlerini arttırması elzem görünüyor.