Instagram beğenileri artık görünmeyecek | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

27 Eylül 2020 - 17:08

Instagram beğenileri artık görünmeyecek

Instagram beğenileri artık görünmeyecek
Son Güncelleme :

18 Temmuz 2019 - 14:54

303 görüntülenme

Sosyal medyanın en tartışmalı konularından biri ‘beğeni‘ kavramı. Bu kavram aslında günümüz gençliği başta olmak üzere insanlığın yapısını temelden etkileyen bir kavram. Artık sosyal medyada ‘beğenilmek’ pek çok değerin önüne çıkmaya başladı. Instagram bu konuda bir hamle yaparak bir dönemi kapatacak karar aldı.

Instagram beğenileri artık insanların davranış biçimlerini bile etkilemeye başladı. Beğeni kazanmak adına son yıllarda sık sık ‘insanlık’ kavramının dışına çıkıldığına bile şahit olduk. İnsanlar artık beğeni alabilmek için hobilerini, yaşantılarını hatta zaman zaman mahremiyetlerini bile sosyal medya üzerinden yaşamaya başladı.

Facebook’a bağlı Instagram’ın bir süredir test ettiği ve bugünden itibaren bazı ülkelerde uygulamaya başladığı yeni özelliği sosyal medya yapısını kökünden değiştirmeye aday.

KULLANICILAR ÜZERİNDEKİ BASKIYI AZALTMAK İSTİYORLAR

Bugünden itibaren Avustralya, Yeni Zelanda, İrlanda, İtalya, Japonya ve Brezilya’da devreye giren yeni Instagram özelliğine göre artık kişilerin paylaşımlarına gelen beğenileri kendisi dışında kimse göremeyecek. Beğeni sayısının artık gözükmeyecek olması sosyal medyada bir ‘devrim’ olarak nitelendiriliyor.

BBC’ye röportaj veren bir yetkili aldıkları kararın insanların üzerindeki baskıyı azaltmak, kullanıcıların ‘yargılandığı’ hissini azaltmak ve beğeni odaklı olmayıp paylaşımlarına odaklanmayı sağlamak olduğunu söyledi.

KULLANICILAR TEPKİLİ

Kullanıcılar ise her ülkede yavaş yavaş uygulamaya geçmesi beklenen bu karar konusunda ikiye ayrıldı. Bir kısmı kararı yerinde bulurken, bir kısmı Instagram’ın ana amacını yitirdiği görüşünü taşıyor. Tepkili kullanıcılar Twitter’da #InstagramDELETE hashtagi ile uygulamayı sileceğini dillendirdi.

INSTAGRAM’IN SONU MU?

Son yılların en popüler uygulaması olan Instagram’ın bu kararı çeşitli endişeleri de beraberinde getiriyor. Yaşanan ilk endişe sitenin hızlı bir düşüş gösterebileceği yönünde. Denenen ülkelerde alınan ilk tepkiler olumlu olsa da uygulamanın ilk etapta hızlı bir kullanıcı düşüşü yaşayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Uzun vadede yeni sistemin ne getireceği ise merak konusu.

Maksat İstihdam