Maksat İstihdam

İlk asgari ücret toplantısı bitti! Neler konuşuldu?

İlk asgari ücret toplantısı bitti! Neler konuşuldu?
379 görüntülenme
02 Aralık 2019 - 16:56

Çalışanların uzun zamandır beklediği gün gelip çattı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2 Aralık Pazartesi, yani bugün itibari ile ilk toplantısını gerçekleştirdi. Bugün yapılan ilk toplantıda işçileri Türk-İş Konfederasyonu, işverenleri TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu) temsil ederken hükumet adına Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk geldi.

İlk toplantıda rakam çıkmadı. Fakat rakamların çerçevesi ile ilgili taraflar görüş bildirdi. İşçiler enflasyon vurgusu yaparken, işverenler ise işletmelere fazla yük bindirilmesini istemediğini beyan etti.

BAKAN SELÇUK: “ORTADA BULUŞMAK GAYEMİZ”

İlk sözü Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Selçuk söyledi. Selçuk, bu görüşmelerde işçi ile işvereni ortak bir payede buluşturma gayeleri olduğunu belirtirken, 2019 asgari ücrete yapılan yüzde 26’lık zammı örnek gösterip gayelerinin işçiyi ezdirmemek olduğunu vurguladı.

AB’ye üye ülkeler arasında asgari ücretin satın alma gücünün Türkiye’de 10. sırada olduğunu bildiren Selçuk, asgari ücretin ekonomik konjonktür ile uyumlu, kalkınmaya ve verimliliğe katkı sunacak şekilde belirlenmesi gerektiğini işaret etti.

İŞÇİLER: “HAYAT ŞARTLARI AĞIRLAŞIYOR”

İşçiler adına konuşan isim ise Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat oldu. Toplumun uzun süredir bu dönemi beklediğini söyleyen Irgat, asgari ücretin sadece işçiyi değil toplumun tüm kesimlerini ilgilendirdiğini söyledi.

Her alanda artan fiyatların geçimi bir hayli zorlaştırdığından söz eden Irgat, resmi enflasyon ile halkın enflasyonu arasında büyük farkların olduğunu, gıda fiyatlarının da mutfak harcamalarını arttırdığını belirti.

Emek örgütlerinin ortak talebinin asgari ücretten vergilerin kaldırılması olduğunu söyleyen Irgat, yapılacak zammın da bu veriler gözetilerek yapılması gerektiğini söyledi.

İŞVERENLER: “İŞLETMELERE YANSIYAN OLUMSUZLUK ÇALIŞANA DA YANSIR”

İşverenler adına konuşan TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, 4 yıldır devam eden asgari ücret desteği için hükumete teşekkür ederken, asgari ücretin geçim ücreti değil, işçilere ödenen en az miktarı belirlediğini, bu miktarın belirlenirken işverenlere yansıyacak olumsuzluğun çalışanı da etkileyeceğini belirtti.

1.5 milyon işsiz genç olduğunu vurgulayan Koç, ücretin belirlenirken YEP’teki işsizlik rakamlarına da dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

İşverenler ayrıca asgari ücret desteğinin bu yıl da devam etmesini istedi.

MAKSAT İSTİHDAM

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.