İlginç bir tazminatsız kovulma vakası: Tuvalete gidince... | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

31 Ekim 2020 - 18:23

İlginç bir tazminatsız kovulma vakası: Tuvalete gidince…

İlginç bir tazminatsız kovulma vakası: Tuvalete gidince…
Son Güncelleme :

21 Eylül 2020 - 1:18

148 görüntülenme

İşçi ile işveren arasındaki uyuşmazlıkların sonunda yaşayan iş akdi feshinin ardından en büyük problem tazminatta yaşanıyor. Mevcut durumda kıdem tazminatı almanın bir hayli zor olmasından kaynaklı sorunlarda bazen işçinin hatalı görülmesi kovulmaya rağmen tazminatsız atılma nedeni oluyor. Bunlardan bir tanesi de Bursa’da yaşandı. Üstelik bu sefer olay bir hayli ilginç.

Bursa’da bir mağazada satış temsilcisi olarak çalışan bir erkek, sebebi bilinmeyen bir şekilde kadınlar tuvaletine girdi. 2014’te yaşanan bu olayın sonu Yargıtay’ın emsal kararı ile bitti.

İŞÇİ “KÖTÜ NİYETLİ DEĞİLİM” DEDİ

Kovulduktan sonra iş mahkemesinin yolunu tutan işçi, savunmasında herhangi bir kötü niyet taşımadığını beyan etti. İş mahkemesi gereken incelemeler sonunda işçinin tazminat almasını hükmetti.

Fakat bu karar üstüne işveren konuyu Yargıtay’a taşıdı. 6 yıllık bir sürecin ardından karar Yargıtay’dan emsal niteliğinde çıktı. Yargıtay, işçinin iyi niyetli olsa bile, kadın çalışanları rahatsız etme ve huzursuz etme nedeni ile tazminatsız kovulmasının doğru olduğuna hükmetti.

İŞÇİ BİLGİLENDİRME HABERLERİNE ANINDA ERİŞİM BU SAYFADA–TIKLA-ARAMIZA KATIL