İlginç araştırma: Corona restoranlarda mı yayılıyor? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

21 Eylül 2020 - 20:14

İlginç araştırma: Corona restoranlarda mı yayılıyor?

İlginç araştırma: Corona restoranlarda mı yayılıyor?
Son Güncelleme :

15 Eylül 2020 - 1:33

98 görüntülenme

Çeviri: Ömer Taha Çiftçi

Dünya 2020 yılını Corona Virüs konuşarak geçirdi. Çin’in Wuhan kentinde başladıktan sonra hızlı bir şekilde dünya geneline yayılan Corona Virüs, aylardır dünya gündeminin birinci maddesi. Dünya hala virüse, ve virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığına net bir çare bulabilmiş değil. Dünya ekonomisini, sosyal hayatını ve sağlık sektörünü sarsan bu salgın ile ilgili son araştırmalar ilginç veriler ortaya çıkarıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) ilginç bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre, son dönemde dünya genelinde yeniden artış gösteren vakalara restoranlarda yemek yemek neden oluyor olabilir.

Araştırmanın kaynağı Covid-19 vakaları üzerinde yapılan araştırmalar. CDC’nin araştırmasına göre, son 14 günde pozitif çıkan vakaların hatırı sayılır bir kısmı restoranda yemek yediklerini ifade ediyor.

VAKALAR ÜZERİNDE İNCELENDİ

CDC, araştırmasını ABD’de pozitif çıkmış 154 kişi ile birlikte negatif çıkan 160 kişi üzerinde yaptı. Araştırmacılar test yaptıranların maske takma durumunu, bir spor organizasyonuna katılma durumunu, demografik durumunu, kapalı mekanlarda bulunma ve restoranlarda yemek yeme alışkanlıklarını inceledi.

İnceleme sonucunda negatif çıkanlar ile pozitif çıkanlar arasında temel farkın son 14 gün içinde bir restoranda bulunma olduğunu fark etti. Araştırmaya göre pozitif çıkanların yüzde 41’i son 2 haftada bir restorana gittiklerini söylerken, negatif çıkanlarda bu oran yüzde 28 oldu.

MASKE TAKMAMAK EN BÜYÜK SORUN

Araştırmacılar ortaya çıkan bu tabloda restoranda yemek yiyenlerin, yemek acı ile maske takmamalarının etkili olduğunu düşünüyor. Özellikle restoranlarda açık alanda olduğu gibi kapalı alanda da maske takılmaması ve kapalı alanların Corona için en büyük riski teşkil etmesi ortaya çıkan tablonun sorumlusu görünüyor.

Araştırmacılar, açık veya kapalı alanlarda maske takılırken, restoranlarda maskenin çıkarılıyor olmasının risk teşkil ettiği görüşünde birleşiyor.

Özellikle yaklaşan kış ayları ile bile birlikte yavaş yavaş kapalı mekanların tercih edilecek olmasının virüsün gidişatını nasıl etkileyeceğini veya yetkililerin buna nasıl çare bulacağı ise merak konusu.

kaynak: https://www.self.com/story/covid-19-restaurant-cdc-study