Hükümetten sendikal baskı açıklaması | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

30 Eylül 2020 - 08:44

Hükümetten sendikal baskı açıklaması

Hükümetten sendikal baskı açıklaması
Son Güncelleme :

16 Haziran 2019 - 12:30

544 görüntülenme

31 Mart 2019 seçimlerinin ardından yönetimi değişen belediyelerde başta Hak-iş Konfederasyonu’na bağlı sendikalardakiler başta olmak üzere pek çok işçiye sendikal baskılar yapılıyor. Konu ile ilgili konuşan Aile,Çalışma ve Sosyal Hİzmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, hükümet olarak sendikal baskılara karşı olduklarını vurguladı.

İsviçre’nin Cenevre kentindeki  Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) yaptığı 08. Uluslararası Çalışma Konferansı‘na Türkiye’yi temsilen katılan Bakan Selçuk gündeme dair önemli açıklamalar yaptı.

İŞÇİLERE YAPILAN HAKSIZLIĞIN TAKİPÇİSİYİZ

Bolu Belediyesi başta olmak üzere CHP ve HDP’ye geçen belediyelerde söz verildiği halde sendikal baskılar ve işten çıkarmalar yaşanıyor. Bu durum Bakan Selçuk’un da gündemindeydi. CHP’li belediyelerde işten çıkarmaların olduğuna vurgu yapan Selçuk, her zaman işçilerin yanında olduklarını ve işçilerin haksız yere işten çıkarılmaları ve baskı ile sendika değiştirmeye zorlanmalarının takipçisi olduklarını söyledi.

Çalışma hayatında her zaman diyalog aradıklarını söyleyen Selçuk;

“İşçilerimizin, çalışanlarımızın sendikalaşmasını da destekliyoruz. Bugün rakamlara baktığımızda bu desteğin sonuçlarını görmekteyiz. Kamu ve özel sektör çalışanlarının sendikalaşma oranı günümüz itibarıyla yüzde 22’ye yükselmiştir. Son 17 yılda, sendika mevzuatında ILO standartları doğrultusunda büyük gelişmeler kaydedildi. Biz, bütün bunları da hem ulusal hem de uluslararası platformlarda, burada, Cenevre’de olduğu gibi, dillendirmeye devam edeceğiz.”

İLGİLİ HABER: HAK-İŞ YÜRÜYÜŞÜ 5 GÜNÜ BİTİRDİ

Maksat İstihdam