HDP'li belediye işçileri kovdu! | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

24 Eylül 2020 - 00:43

HDPli belediye işçileri kovdu

HDPli belediye işçileri kovdu
Son Güncelleme :

13 Mayıs 2019 - 14:00

1.308 görüntülenme

HDP’li belediye, kayyum döneminde işe başladığını tespit ettiği işçileri Ramazan ayında kovdu.

MOBBİNG BAŞLADI

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde kayyum döneminde işe başlayan kişilerin tespit edilmesi için ‘hasar tespit komisyonu’ adıyla bir komisyon kuruldu. Belediyede görevli polis eşleri ve şehit çocuklarının ilk etapta yerlerini değiştiren HDP yönetimi, çalışanları merkez binanın dışında park ve bahçeler müdürlüğü, ulaştırma gibi birimlerde görevlendirerek hem görev yerlerinin dışında iş verdi hem de bu mobbing uygulamasıyla söz konusu personeli sindirmeye çalıştı.

İLK KIYIM MARSU’DA

HDP’li belediye, farklı birimlere yaptığı kaydırmalarla, çalışanları istifaya zorlarken ilk kıyım MARSU’da yaşandı. Ahmet Türk’ün Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinden sonra, 17’si Mardin Büyükşehir Belediyesi ve 13’ü de belediyeye bağlı MARSU Genel Müdürlüğü çalışanı 30 hizmet alımı personeli işten çıkarıldı.

HİZMETLER DURDU

Benzer bir girişim Silvan’da da yaşandı. Kayyum döneminde işe giren kişiler, Ramazan bahanesiyle farklı birimlere kaydırıldı. HDP’li belediye “Temizlik personelimiz yok, Ramazan’da sokaklar temiz olsun” diyerek, personelleri hizmet binasının dışında görevlendirmeye başladı. Silvan Belediyesi’nde de, seçimlerinin ardından, daha önce HDP’li belediyede görev yapan kişilerin, belediye binasına gelerek boy göstermeye başladığı öğrenildi. Kayyum döneminde işe alınanlar ile HDP’li çalışanlar arasında sık sık gerginlik yaşanırken, çalışanların mesai saatini doldurarak evine gittiği ve bu nedenle hizmetlerin durduğu öğrenildi.

Evlerine ekmek götürmek için işlerini geri isteyen belediye personeli oturma eylemi yaptı.

TALİMAT KANDİL’DEN

Anadolu Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ziya Sözen “Kandilin talimatıyla teröre bulaşanlara işe veren zihniyeti kınıyoruz, lanetliyoruz” diyerek şehit yakınlarını işten çıkaran HDP Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’e tepki gösterdi.

ŞEHİT KARDEŞİNİ DE HDP İŞTEN ÇIKARDI

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde işine son verilen temizlik, şoför, ziraat teknikeri, mimar, psikolog gibi çeşitli görevlerdeki 30 işçinin arasında 20 Ekim 1991’de PKK’lı teröristlerce yola döşenen patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit düşen Abdulkadir Uğurlu’nun kız kardeşi Ayşe Uğurlu Şimdi de yer alıyor.

SUR’DA 145 İŞÇİ ÇIKARILDI

Hendek ve barikat terörünün en yoğun şekilde yaşandığı ilçelerden biri olan Diyarbakır Sur’da, şu ana kadar 145 kişinin işine son verilirken, Kayapınar ilçesinde 15, Lice ilçesinde ise 7 vatandaş işten çıkarıldı. Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde de ikisi şehit yakını 30 işçi işten çıkarılmıştı. Batman’da kayyum döneminde işe alınanların yerleri değiştirilmişti.

STAR