HDP'li belediye işçileri haksız yere işten çıkardı! | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

22 Eylül 2020 - 14:20

HDP’li belediye işçileri haksız yere işten çıkardı!

HDP’li belediye işçileri haksız yere işten çıkardı!
Son Güncelleme :

18 Temmuz 2019 - 20:40

320 görüntülenme

31 Mart 2019 seçimlerinde HDP‘nin kazandığı Van‘ın İpekyolu Belediyesi skandal bir karar alarak aralarında bir şehit çocuğunun da olduğu 8 kişiyi işten çıkardı. Karara Hizmet-İş Sendikası büyük tepki gösterdi.

HDP’li İpekyolu Belediyesi önceki gün hiç bir hukuki gerekçe göstermeden 8 çalışanı işten uzaklaştırdı. Mağdur olan işçiler gereken tüm yolları deneyerek haklarını arayacaklarını söyledi.

İşten çıkarılanlardan biri olan Edanur Arvas, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada bir buçuk yıldır belediye hizmeti verdiğini ama haksız bir şekilde işten çıkarıldığını belirtti.

HİÇ BİR UYARI OLMADAN KOVDULAR

Seçimlerin ardından belediyenin önce kendilerinin görev yerini değiştirerek mobbing uyguladığını söyleyen Arvas, mesai çıkışı sırasında hiç bir uyarı olmadan insan kaynakları tarafından belediyeden kovulduklarını öğrendiklerini, işten çıkarılanların hepsinin bayrağını, vatanını ve milletini seven insanlar olduğunu söyledi.

Kendilerinin ekmek kapısı olarak gördükleri yere aykırı bir harekette bulunmadıklarını söyleyen Arvas fakat kendilerinin hukuksuz bir biçimde işten çıkarıldıklarını belirtti.

HİZMET-İŞ’TEN BÜYÜK TEPKİ

Hizmet İş Sendikası’nın İpekyolu Belediye temsilcisi olarak görev yapan İsmail Alamalı karara büyük tepki gösterdi. Alamalı, toplu iş sözleşmesine rağmen belediyenin işçilerin tüm haklarını kısıtladığını söyledi.

İşçilerin baskı ve mobbinge maruz kaldığını söyleyen Alamalı, yeni yönetimin işçilere kıyım uyguladığını, insanların ekmekleriyle oynadığını söyledi ve ellerinden gelen tüm hukuki mücadeleyi göstereceklerini söyledi.

Maksat İstihdam