Hamam esnafı tepkili: “Bizde virüs bulaşmaz”

26 Ocak 2021 - 01:13

Hamam esnafı tepkili: “Bizde virüs bulaşmaz”

Hamam esnafı tepkili: “Bizde virüs bulaşmaz”
Son Güncelleme :

16 Aralık 2020 - 19:21

10 görüntülenme

Covid-19 tedbirleri kapsamında bir süredir kapalı olan işletmeler arasında hamamlar da yer alıyor. Vatandaşlarımızın uğrak yerlerinden olan hamamların tedbirler kapsamında kapalı olması bilim insanları tarafından gerekli görülse de, hamam esnafı aynı görüşte değil.

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bir grup hamamcı tedbirlere tepki gösterdi. Tepkilerini göstermek için hamamda pankart açan esnaf, bir de basın açıklaması yaptı.

GÜNAH KEÇİSİ OLDUK

Salgında günah keçisi olarak kendilerinin seçildiğini söyleyen hamamcılar; “Bilimsel olarak biliyoruz ki; eklem ağrıları, kas ağrıları, astım, soğuk algınlığı gibi birçok rahatsızlığın iyileşmesini sağlayan en doğal ortamların başında hamamlar geliyor. Bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor. Salgının başından bu yana tüm uzmanlar bağışıklığın güçlendirilmesini, hijyeni dile getiriyor” dediler.

HAMAMDA MİKROP OLMAZ

Hamam ve saunalarda virüsün yayılamayacağını iddia eden hamamcılar, 73 derecelik bir sıcakta hiç bir mikrobun yaşayamayacağını iddia ettiler. Bilim insanlarının salgına karşı su ve sabunu önerdiğini söyleyen hamamcılar bu nedenle yeniden açılma talep ettiler.

] }