Haklı fesih tazminatı nedir? Nasıl alınır? | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

1 Ekim 2020 - 18:29

Haklı fesih tazminatı nedir? Nasıl alınır?

Haklı fesih tazminatı nedir? Nasıl alınır?
Son Güncelleme :

18 Temmuz 2019 - 12:33

237 görüntülenme

Çalışma hayatının en önemli konularından biri de tazminatlar. Çalışanların güvencesi olan tazminat konusu zaman zaman işçi, zaman zaman da işveren lehine çıkıyor. Fakat bir durum var ki işçi mutlak şekilde tazminat hakkı kazanıyor.

Yeni bir işte çalışmaya başlayan biri ilk etapta sözleşmesindeki ücret maddesini önemsiyor. Yapılan iş karşılığı çalışana belirli bir ücret ödeniyor. İş kanununda ücret maddeleri son derece açık olarak belirtiliyor. İşçi, anlaştığı prim, maaş ve ikramiye gibi ücretleri peşin olarak alıyor.

Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem ise bu konuda işçilerin pek bilmediği bir hakkı yazdı.

HAKLI FESİH TAZMİNATI

Çalışanın maaşı bilerek ve kötü niyetle 20 günden fazla geciktirilirse bireysel veya toplu olarak iş görme borcunu yerine getirmekten kaçmaya veya haklı fesih ile tazminat talep etmeye hak kazanabiliyor.

Eğer işveren, işçinin maaşını SGK’da düşük gösterirse de haklı fesih tazminatı devreye girebiliyor. Bazı iş yerleri, işçileri yüksek maaş aldığı halde SGK’ya bildirimi asgari ücret üzerinden yapıyor. Bu da kanunen suç.

SGK 2012’de getirdiği meslek kodu uygulaması ile buna tedbir aldı. Fakat bu sorun azalsa da devam ediyor. Maaş hilesine maruz kalan işçi haklı fesih tazminatını her şekilde alıyor. İş veren ise hapse giriyor.

İŞÇİLER NE YAPMALI?

Maaşı düşük gösterilen işçi şu adımları takip edebilir;

  • Maaşını doğru göstermesi için işverene talepte bulunun.
  • Bu talep kabul görmezse firmayı ALO 170’e şikayet edin.
  • Bunun dışında aldığınız ücretin belgelerini saklayın.