Hak-İş'ten toplu sözleşmeye taşeron talebi | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

24 Eylül 2020 - 00:34

Hak-İş’ten toplu sözleşmeye taşeron talebi

Hak-İş’ten toplu sözleşmeye taşeron talebi
Son Güncelleme :

23 Haziran 2019 - 13:23

12.975 görüntülenme

Türkiye’de kamu işçilerinin toplu sözleşme süreci yaşanırken, sendikalar bu sözleşme içine taşeronları da dahil edebilmenin yolunu arıyor. Önceki gün açıklama yapan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan‘ın gündeminde taşeron işçiler vardı.

Kamu işçilerinin 2019 yılı toplu sözleşme görüşmeleri Türk-İş ile hükümet arasında başladı. Türk-İş, hükümete sunduğu talepler içinde kadro alan veya alamayan tüm taşeronlar için taleplere yer verdi. Bu gelişmeler sonrası Hak-İş’ten de önemli bir açıklama geldi.

Hak İş Konfederasyonu’nun Fatih Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlediği İstanbul Şube Başkanları Toplantısında bir konuşma gerçekleştiren Arslan, Türkiye’de sendikalaşmaya dair önemli veriler paylaştı.

Arslan’ın gündem maddeleri arasında toplu sözleşme ve taşeronlar geniş yer kapladı.

TAŞERONLAR DA KAPSAMA ALINMALI

Hak-İş olarak taşeronlar için 2020 yılı işaret edilse de bu yıl yapılan kamudaki toplu sözleşme görüşmeleri kapsamına taşeronların da alınmasını ve 1 milyona yakın taşeronun mağduriyetlerinin çözülmesini istediklerini söyleyen Mahmut Arslan, sözleşmeye taşeronların da dahil edilmesinin enflasyon farkı mağduriyetlerini de gidereceğine vurgu yaptı.

Hak-İş Konfederasyonu’nun Türkiye’nin yaşadığı zorlukları bildiğini söyleyen Arslan, iç ve dış ekonomik oyunların, Türkiye’ye karşı oynanan oyunların da bilincinde olduklarını vurguladı.

İki sendikanın bu kapsamda aynı dili konuşması sonrası kamu toplu sözleşmesine taşeronların dahil edilmesi için daha güçlü bir kamuoyu oluşmuş durumda. Hükümetin bu konuda atacağı adımlar merak konusu.

Maksat İstihdam