Hak-İş'ten kadro alamayan taşeron talebi | Maksat İstihdamMaksat İstihdam

1 Ekim 2020 - 19:25

Hak-İş KİT’lere Kadro talebini Bakanlığa sundu

Hak-İş  KİT’lere Kadro talebini Bakanlığa sundu
Son Güncelleme :

06 Temmuz 2019 - 12:00

3.706 görüntülenme

Maksat İstihdam Özel Haber

Hak-İş Konfederasyonu dün kamu işçilerinin toplu iş sözleşmesine dair taleplerini bakanlığa iletti. Talepler içinde kadro alamayan taşeronların durumu da yer aldı.

Hükümet 696. Sayılı KHK ile 1 milyona yakın taşeron işçisine kadro vermişti. Bu düzenlemeden bazı meslek grupları faydalanamamıştı. Sayıları 50.000 olduğu söylenen bu işçiler arasında, KİT’lerde çalışan işçiler, Hastane Bilgi Yönetim Sistemi çalışanları, Çağrı Hizmetleri Çalışanları ile Personel maliyeti yüzde 70 in altında kalan hizmet alımlarında çalışan işçiler ile (çoğunlukla, araç kiralama işinde şöforluk yapanlar), yemekhane hizmetlerinde çalışan işçilerden oluşmakta.

HAK-İŞ tarafından 5 Temmuzda çalışma Bakanlığa sunulan teklifin 10. Maddesi bu işçilere kadro talep ediyor.
10. maddesi aynen şöyle:

696 SAYILI KHK KAPSAMI DIŞINDA BIRAKILAN TAŞERON İŞÇİLERİ

Tüm taşeron işçilerin kamuda kadroya geçilmesi hedefi ile 696 sayılı KHK kapsamı dışında bırakılan alt işveren işçilerinin (KİT’ler, HBYS çalışanları, Çağrı Hizmetleri Çalışanları, Personel gideri yüzde 70 in altında kalan hizmet alımlarında çalışanlar, yemekhane hizmetleri ve araçlı hizmet alımlarında çalışanlar) daimi işçi kadrolarına geçirilmesi çalışmalarına devam edilecektir.
Bilindiği gibi, reformu açıkladığı sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kamuda taşeron kalmayacak. Aracı kalmayacak.” Demişti.