Maksat İstihdam

Hak-İş’ten görüşmeler öncesi asgari ücret açıklaması

Hak-İş’ten görüşmeler öncesi asgari ücret açıklaması
1.105 görüntülenme
02 Aralık 2019 - 12:35

Türkiye’nin önde gelen işçi konfederasyonlarından biri olan Hak-İş Konfederasyonu daha önce yaptığı çağrıda 2020 asgari ücret görüşmelerinde işçilerin yeterince temsil edilmediğini ve tek sendikanın temsilinin yetersiz olduğunu söylemişti. Bu çağrıya kulak veren Türk-İş ise bu sene bir ilke imza atarak 3 konfederasyonun ortak bir rakam belirlemesi konusunda adımlar atmaya başlamıştı.

Bugün Kocaeli’nin Havran ilçesinde bulunan ve kırsal bir bölge olan Kocaseyit Mahallesinde Hak-İş Konfederasyonu bünyesindeki Hizmet-İş Sendikası tarafından yaptırılan ilkokulun açılışına katılan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, açılış sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE AÇIKLAYACAĞIZ

Mevzuat gereği Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçi kesimini en kalabalık sendikanın temsil ettiğini hatırlatan Başkan Arslan, bu sene Türk-İş Genel Başkanı’nın talebi ile komisyonda işçileri temsil eden Türk-İş heyetinin Hak-İş’e bir ziyaret gerçekleştirdiğini, üç konfederasyonun rakamlarını belirledikten sonra ortak bir paydada buluşabilirlerse tekliflerini açıklayacaklarını söyledi.

Henüz çok erken bir safhada olduklarını vurgulayan Arslan, Türk-İş’in kendilerinin de mutabık kalacakları bir rakam belirlemesi halinde bu rakamı destekleyeceklerini ve sonuna kadar arkasında duracaklarını belirtti.

ZARAR VERİR…

Hak-İş olarak Türk-İş’in ortaklık kararının ardından bir rakam vermelerinin sürece zarar verebileceğini söyleyen Mahmut Arslan, kendi çalışmalarını çoktan tamamladıklarını, ortak çalışmaların ardından bunu da kamuoyu ile paylaşacaklarını duyurdu.

Maksat İstihdam

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.