Maksat İstihdam

HAK-İŞ’ten Enflasyon farkı için 400.000 imza

HAK-İŞ’ten Enflasyon farkı için 400.000 imza
4.849 görüntülenme
07 Temmuz 2019 - 19:50

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan Başkanlığındaki HAK-İŞ heyeti, 61.000 işçiyi ilgilendiren kamu toplu iş sözleşmelerine ilişkin talebini iletmek üzere, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile bir araya geldi.

Arslan, bu görüşmede, sadece eski kadrolu işçilerle ilgili teklif hazırlamadıklarını belirterek, 696 sayılı KHK ile kadro kapsamına alınan, kadro alamayan ve KİT’lerde kadro kapsamı dışında kalan işçilere enflasyon farkı verilmesi taleplerini ve bu konuda toplanılan  400 bin imzalı dilekçeyi Bakan Selçuk’a iletti.

Arslan, basın mensuplarına yapmış oldukları açıklamada, Taşeron şirketlerinde çalışmakta iken kadroya geçen ve hali hazırda KİT’lerde çalışan işçilere enflasyon farkı verilmesi için büyük bir imza kampanyası başlattıklarını belirterek, “Bu kampanyamızda tam 400.000 imzalanmış dilekçe geldi. Bu imzalı dilekçe için HAK-İŞ’te büyük bir oda tahsis ettik. Bu dilekçeleri Bakanlığa getireceğiz. “ dedi.

HAK-İŞ tarafından Bakan Selçuk’a resmen iletilen, HAK-İŞ Kamu Çerçeve Protokolü teklifleri arasında, 696 sayılı KHK ile kadro kapsamına alınan işçilere enflasyon farkı verilmesi de var.

Bu protokol teklifinin 9. Maddesinde “696 sayılı KHK ile kadroya geçen işçilerin 2019-2020 yılında almış oldukları yüzde 4+4 ücret zamlarının Kamu çerçeve protokol sözleşmesinde revize edilerek oluşan enflasyon farkları ile refah payından yararlanır.” İfadesi bulunuyor.

Bakalım, HAK-İŞ’teki dilekçeler ne zaman Bakanlığa gidecek?

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.